За съжаление не можем да твърдим, че пандемията си отива, темповете на ваксинация в България са много ниски, каза пред бТВ представителят на Световната здравна организация у нас Михаил Околийски. Ваксиналното покритие у нас е 10%, което дава основание да мислим, че вирусът през есента може да се върне. Ваксинацията по света наближава 50% и там към края на годината може да се говори за колективен имунитет.
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Версиите как се е появил вирусът се проверяват. Останаха скрити някои от клиничните данни - как и кога са били лекувани хората в първия момент. Тези данни трябва да бъдат споделени от Китай, за да се анализира какво се случи.
Защитата ни наесен зависи от това как се справяме в момента. Миналата година хората се успокоиха през лятото, докато ние от СЗО предупреждавахме, че през есента ще има пик.
Трябва да наваксаме с ваксинирането, имаме нисък,само 20%, ваксиниран медицински персонал и нисък ръст на ваксиниране при възрастните хора. Трябва да има целенасочени послания за ваксинирането към целеви групи.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
„Т. нар. от СЗО „Делта“ вариант на COVID-19 е много по-вирулентен, разпространява се много по-лесно и се твърди в някои научни статии, че води до по-големи щети. Единственото противодействие е ваксинацията“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
„Ако безразсъдно забравим през какво минахме, то може да се върне… Ако помните миналата година също заболеваемостта и смъртността от коронавирус намаляха, хората се успокоиха, прекараха едни хубави отпуски през лятото. Ние от СЗО предупреждавахме, че през есента може отново да има пик, хората се подсмихваха, но това, което се случи беше тази опустошителна вълна, която не се стовари“ , предупреди доцентът.
Той напомни, че често има сериозни последствия за преболедувалите вируса и затова не може да се каже, че е по-добре са ди го прекарал.
„30% от хората преболедували COVID-19 в рамките на 6 месеца развиват някакво психиатрично заболяване – тревожност, депресия, паник атаки. Тези хора също имат нужда от целенасочена подкрепа и грижи. Има и други симптоми – усещането да си в мъгла, необяснима тъга, при някои хора има косопад, проблеми с метаболизма“, каза още доц. Околийски. Той уточни, че тези пост COVID усложнения се наблюдават и при хора, които лека са прекарали заболяването.
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
В Плана за възстановяване и развитие нямаше нищо затова как страната да се справи с пандемията и с идването на нови патогени, или поне в първоначалния му вариант.
Препоръчваме на хората, преминали през коронавируса да са в постоянна връзка с личния си лекар, за да следят състоянието си.
Смятам, че разхлабването на мерките у нас е добър ход, хората трябва да се върнат към нормалността. Започна и вече агитиране за ваксинирането.