Личните лекари обсъждат потребителската такса за посещението при посещение при тях да стане между 5 и 8 лева. Това заяви в ефира на Нова телевизия общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова. "Искаме или твърда цена или връщането на 1 процент от минималната работна заплата. Което е около 8 лева”, посочи тя.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Сега таксата е 2,90 лв. и 1 лв. за пенсионери, а децата са освободени от такава.
"Държавата казва, че е социална. Чудесно! Мисли за болните и бедните, но защо на наш гръб? Когато освободиш от такса – деца до 18 г, студенти, хората с ТЕЛК решения, изпълнявай социалните си функции, но не за сметка на лекарите. Потребителската така е 2,90 лв. от 2012 г. Кажете ми една цена, която от толкова време да стои на същата стойност", заяви д-р Николова.
Още: Личен лекар: Не започвайте самолечение, ако имате симптоми на вирусна инфекция
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
По думите ѝ личните лекари са много натоварени, защото "трудът им е тежък, отговорен, смешно заплатен, но гарниран с агресия, за която никой не търси сметка":
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
"Държавата казва "вие ще осъществявате 24-часова неотложна помощ". Не коментирам София, защото тук има центрове, които поемат медицинската грижа, когато не сме на работа, за което им плащаме. Но в крайните райони, в селата лекарят е единственият, който осигурява медицинско покритие. Затова 24-часово разположение получава 1,80 лв. на година", обясни д-р Николова.
Тя изрази възмущение от факта, как след като всяка година в есенно-зимния сезон се говори за това, че грипът идва – никога не сме подготвени. "В момента има смисъл да се постави антигрипна ваксина, но няма налични дози. За хората, които се страхуват от убождане и игли – има назална ваксина срещу грип. Тя е подходяща и за деца, и за възрастни, и има голяма ефективност", подчерта тя.
Николова е категорична, че ваксинационната програма срещу грип трябва да се разшири. "Тя трябва да обхване задължително децата. Защото държавата е тази, която трябва да се замисли, че е много по-добре да профилактира, а не да лекува. Защото при всички случаи на държавата ще ѝ излезе много по-евтино. Ще се спести и болката, страданието, усложненията и болестта. Не е ли по-добре да профилактираш децата, а не да затваряш училища и детски градини?", попита тя.
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати