"Между 3,5-5% от мъжете в България страдат от напреднала форма на алкохолна болест и поне една трета от мъжкото население със сигурност имат прекомерно пиене, което ще доведе до сериозни житейски и здравословни проблеми." Това обяви Александър Канчелов, специалист по психиатрия и лечение на зависимости в коментар на проучване от последните дни, което показа, че българинът харчи по 400 лв. месечно за алкохол.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Канчелов допълни, че в Европа отдавна има план за проблемите, свързани с употребата с алкохола, докато у нас все още няма: "Явно не е усетила необходимост."
Експертът припомни, че човекът е единственото разумно същество, което извършва толкова неразумни действия - да се упоява с алкохол.
"Нашият мозък е устроен така че да търси удоволствие. Приятното и неприятното все още движат поведението, алкохолът блокира разума.", каза още д-р Канчелов в интервю за БНТ.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Той припомни, че пиенето на алкохол е част социалните ритуали и в малки количества има малък еуфоричен ефект.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
По думите му "големият проблем е "колко" и колко "често" - като "често" е по-важно от самото количество, защото в националната ни традиция много хора пият всеки ден по малко и смятат, че това не е проблем. Оказва се, че е сериозен проблем, който в следващите 10-15 години ще доведе до здравословни проблеми."
Д-р Канчелов даде пример с французите, които консумират най-хубавите вина в ограничени количества и с качествено мезе, но страната им е с най-високи показатели за цироза на черния дроб.
Специалистът уточни, че алкохолно болните са 10 пъти повече от наркозависимите.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
По думите на психолога Младен Димитров коментираното проучване измерва колко пари харчим, но не и колко алкохол консумираме.
"Много хора използват алкохола като антидепресант, което е напълно погрешно. Погрешно е да се смята, че пиенето помага да се свали стреса, да свалим защитите, които ни пречат да говорим", обясни още Димитров.
Той посочи, като сериозен проблем вярването, че пиенето очовечава.
"Ние се раждаме с алкохола. Казваме: "Хайде да го полеем." Не да го осветим, а да го полеем. Алкохолът присъства много в нас, ние сме много толерантни към него. Имаме го, като разбиране, че каквото и да се случи алкохолът ще помогне."
Експертите обърнаха внимание и на тревожния факт, че рязко пада възрастта за първа употреба на алкохол. Днес деца на 11-12 години вече опитват спиртни напитки.
"Трябва да започнем много по-рано да говорим с тях, а не в началото на пубертета.... Да дадем алтернативи за емоционално справяне. Детето вижда, че родителят, когато му е тежко пие и така се научава...", обясни Младен Димитров.