Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха транспортира 54-годишен пациент с дисекация на гръдна аорта до Университетската многопрофилна болница за активно лечение УМБАЛ „Света Екатерина“. Това съобщиха от ЦСМПВ във Фейсбук.
Още: На комисия: Мина предложението за безплатни лекарства за децата
Още: Партиите във властта се разбраха за безплатни лекарства за децата (ВИДЕО)
Хеликоптерът е излетял в 16:10 ч. от София и е кацнал в 16:34 ч. на болничното вертолетно летище в град Панагюрище. В 16:58 ч. е отпътувал с пациента към София и в 17:18 ч. е кацнал на хеликоптерната площадка на УМБАЛ "Света Екатерина". Оттам е посрещнат от реанимационен екип и поет за спешно лечение в Клиниката по кардиохирургия на лечебното заведение.
Дисекация (разкъсване) на аортата е тежко, животозастрашаващо състояние, при което вътрешният слой на аортата се разкъсва и е необходимо незабавно лечение, се посочва в публикацията.
Още: Безплатни консултации с неврохирурга проф. д-р Зафер Токташ в София – 22 март 2025 г.
Още: В Световния ден за борба с бъбречните заболявания - какви са признаците и необходимите изследвания