"В болницата все още има месечен финансов лимит, все още не може да се поеме дете с диагноза, различна от определената за отделението." Това каза д-р Адил Кадъм в интервю за БНТ по време на протеста на медиците от здравното заведение на бул. "Ив. Гешов" в София. Лекарите от Педиатрията блокираха булеварда, като пресичат непрекъснато на пешеходната пътека при спирката на автобусите точно пред болница "Св. Иван Рилски" и по този начин всъщност не нарушават закона.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Д-р Кадъм попита защо зам.-здравният министър Жени Начева не знае какво става в болницата. Тя се обърна и към зам.-министър Пенков защо толкова бързо болницата става търговско дружество, а не може със същата бързина да се направят належащи за пациентите неща, на което той отговори, че всичко, което искат, е планирано да стане за 2 години.
"Приемаме за лична кауза да има Детска болница", каза Пенков. На въпрос ако лекарите си подадат колективно оставката, Пенков отвърна, че цяла България се надява на тях. Припомняме, че от днес (10 май) почва да тече десетдневен срок, който лекарите дават на държавата да изпълни исканията им - след това почват да подават оставки и да стачкуват ефективно.
Зам.-министърът посочи, че щом има нужда детето да е в болница, ще бъде прието и болницата ще си получи парите от НЗОК. Взето било и решение да няма ограничение за прием на деца. Протестиращи лекари обаче са категорични, че няма официални документи за изпълнението на тези обещания и единствено по код 17 има изпълнено такова условие - но само една клиника работи по него. "Не виждаме воля за отпадане на финансовите лимити пред детското здравеопазване", добавиха лекарите, които са категорични, че всеки месец има натиск от НЗОК ако е достигнат лимит, да се ограничи приемът на деца. Медиците са категорични, че заради това се стига до намаляване на заплати - за да може всички нуждаещи се пациенти да бъдат приети. Отделно лекарите искат СБАЛ по детски болести "проф. д-р Иван Митев" да има национален статут.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
От 2-3 дни има дискусия за отпадане на броя на направленията, но основните проблеми остават нерешени, заявиха по-рано лекари от болницата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Според тях не е обърнато внимание на искането за национален статут на болницата и по-доброто ѝ финансиране, както и цялостното отпадане на лимитите в детското здравеопазване. Не е решен и въпросът за възнагражденията на работещите в болницата, казаха те в интервю за bTV.
В България сме се научили да не вярваме на политиците особено по отношение на детските болници, каза лекар от здравното заведение и обясни, че блокирането на движението ще покаже, че проблемът с детското здравеопазване се неглижира от всякакви институции.
Медиците споделят, че се ограничават в диагностичните процедури и мислят коя е по-евтината.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Младите специалисти отиват да работят в болницата заради престижа на здравното заведение, но лекарите правят диагностика и лечение с помощта на познати в чужбина.