1000 пъти обясних, че когато човек смята нещо, трябва да фиксира параметри в модела и този резултат е валиден само когато се изпълняват параметрите. Един сценарий е устойчив, може да стане неустойчив и да почне да се реализира друг сценарий. Това заяви математикът проф. Николай Витанов, който е част от Националния оперативен щаб (НОЩ) и според който да се смята един-единствен сценарий и да се натика светът в него е грешка, като направи препратка към Шерлок Холмс.
Базовото репродуктивно число сега е 0,98, т.е. епидемията много бавно се свива, уточни Витанов пред БНТ. По негова сметка, хората, които са се срещали с коронавируса, са около 110 000. Той напомни, че това изчисление се прави, като се умножи по 8 броят на регистрираните случаи.
По думите му, сега вече има два варианта с по-голяма вероятност. Първият е за вариант 14 000 официално открити случая на COVID-19 до края на август, който е сметнат, ако 1,2 млн. българи не спазват мерките – дистанция, дезинфекция, дисциплина. Витанов обаче уточни, че изглежда ще са 16 000 до края на август, т.е. около 1,5 млн. българи не спазват мерките за неразпространение на вируса.
Що се отнася до септември, Витанов прогнозира, че в средата на септември официално ще имаме 20 000 регистрирани случая на новия коронавирус (бел. ред. - в това число влизат както оздравелите, които са 8154 към днешна дата, така и смъртните случаи). Оттам-нататък за всеки един нов случай ще има 60 души, които не спазват мерките, каза той.
Според Витанов, вече са взети мерки и здравната система може да издържи до 500 случая на ден, "но не много дълго време". Той добави, че ако хората в интензивно отделение станат 150 – 200, а в болниците има около 3000 души, тогава ще има проблеми. Професорът заяви и, че изглежда за щастие повечето хора карат болестта леко.
"Рисково е при повече контакти между хората – събирането на много хора на едно място, събирането в затворено помещение е риск", подчерта Витанов. Спазвайте лична хиегиена, носете си маските – не се прецаквайте, нека вирусът се прецака, каза той. По негова оценка, ако един клъстер бъде хванат навреме, броят на заразените се ограничава – иначе не.
Какво предвиждаше Витанов преди малко повече от месец - ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!
Регионални проблеми
В Благоевград вече има сигнали за възможни проблеми с броя на персонала в спешната помощ. Засега истински проблем няма, но има заразени медици и те са под карантина.
Що се отнася до Добрич, д-р Светла Ангелова, директор на РЗИ, призна, че в местната болница COVID отделението е поставено много неудачно - в средата на сградата, във Второ вътрешно отделение. Ангелова каза, че лечебното заведение не се е справило с организацията, въпреки многото препоръки. Ангелова добави и, че има риск за здравето на пациентите и на лекарите. Освен всичко друго, има смесване на потоци и заради това се е наложило на няколко пъти да има затваряния на други отделения заради зараза. А националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев ще остане в града още няколко дни, защото ръководството на болницата "по някаква причина" отказва да изпълни насоките на редица институции, които са на едно и също мнение.
Още: "Пак двуцифрен брой починали заради COVID-19 за ден, в интензивно отделение има все повече хора"