"В социалните мрежи има опити да се каже, че не изчисляваме както трябва и не се справяме с показателите. В момента, ежедневно ние отчитаме 23 показателя. Отчитаме положителните проби. Няма особена разлика в тенденцията. От всички положителни 20% дават някаква клиника, а около 5% имат нужда от медицинска помощ. Няма голяма разлика в това отношение от началото на пандемията. Но постепенното повишаване на заболеваемостта започна да се отразява на приема в болници. Виждате, че дълго задържахме към 700, сега вече сме на 800 - съответно са увеличени и пациентите на интензивни грижи. Това е ситуацията към момента. Тя не е лоша, но има тенденция на повишаване и трябва да го съобразим".
Така очерта картината в момента и близкото бъдеще по отношението на коронавируса в България националният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев от министерство на здравеопазването.
За страната към настоящият момент са определени общо 8 415 болнични легла за пациенти с COVID-19, от които 7 307 за пациенти в неусложнено състояние и 1 108 за интензивни пациенти. Към 30 септември е запълнен 10,5 % от капацитета на леглата за пациенти в неусложнено състояние и 4% от леглата за интензивни пациенти, уточни малко по-рано здравният министър.
Ново увеличение на случаите на коронавирус у нас, 12 души са починали за денонощие
България на Балканите и в ЕС
Ние сме на 8-мо място по смъртност и 25-то по заболеваемост в Европа. За щастие смъртността у нас постепенно спада и от 2-ро място, ние вече сме задминати от една голяма група страни в Европа: Малта - с най-висока смъртност, после - Испания, Румъния, Чехия, Франция, Унгария. Ние делим 8 и 9-то място с Хърватска и сме с еднакви показатели. Тенденцията в Европа - след един сравнително спокоен септември, започна вълна на повишаване на заболеваемостта. В Испания, Холандия, Франция, Великобритания, Южна Германия започна доста по-рано. Там достигна и по-високи стойности. Но ние също от миналат седмица бележим ръст. Нашият ръст седмично към момента е +57%, има няколко страни с по-висок - 127%, 80% и т.н. Това обясни доц.д-р Ангел Кунчев - националният здравен инспектор.
По отношение на Балканите. Тук имаме много големи разлики между страните. Водеща е Черна гора с огромна заболеваемост от 527 на 100 000 население. Тя е на второ място в света след Израел и нейните 870 заболели на 100 000 души население. Следват Босна и Херцеговина - с 91 на 100 хиляди, Северна Македония с 81, Албания - 60, Косово41, България - 33, Гърция - 40, Турция - 25 и Сърбия - 12. Всъщност на Балканите от нас с по-малка заболеваемост са само Сърбия и Турция. Това беше и причина в новите заповеди на министъра да продължим ограниченията за Израел и Черна гора, както и да въведем отрицателна проба от тест, както и да въведем ограничителни мерки за Украйна, каза Кунчев.
Разрешиха спортни състезания на закрито с публика
Костадин Ангелов за COVID-19: България е 8-ма по смъртност и 25-та по заболеваемост в ЕС (ВИДЕО)