Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой всъщност е отговорен за оплакванията, че България е ощетена при доставката на ваксини срещу коронавирус?

16 март 2021, 14:29 часа • 2959 прочитания

Кой е виновен за недостига на ваксини срещу коронавирус в България? Този въпрос почна да се промъква все по-често в различни медии. Отговорът на управляващите, включително на премиера Бойко Борисов – общевропейската схема я прави Европейската комисия, там е разковничето и отговорността. Австрийският премиер Себастиан Курц открито заговори за несправедливо разпределение на ваксини срещу коронавирус и че има ощетени държави-членки, изрично давайки пример с България. Съответно, Бойко Борисов благодари за австрийската позиция и днес, 16 март, е на среща с още петима държавни ръководители във Виена (австрийския канцлер Себастиан Курц,премиерите на Чехия - Андрей Бабиш, на Латвия - Артурс Кришянис Каринш, на Словения - Янез Янша и на Хърватия - Андрей Пленкович) за обсъжане на обща позиция относно доставките на ваксини срещу COVID-19 и за справедливото им разпределение въз основа на процента на населението на всяка страна членка на ЕС.

Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

На 13 март (събота) обаче ЕК публикува официално съобщение, от което стана ясно, че не цялата отговорност е нейна. В него изрично има обяснение именно за принципа на справедливо разпределение на ваксини на база процента на населението на всяка страна-членка. "ЕК предложи именно този принцип на разпределение, но страните-членки (т.е. Европейския съвет) решиха да добавят възможност на различно разпределение на ваксини в общоевропейския механизъм, като се взема предвид епидемичната ситуация във всяка конкретна държава и количествената необходимост от ваксини. При това положение, ако дадена страна-членка реши да не вземе полагаемото ѝ се количество на база процент население, то остатъкът бива преразпределен към останалите страни-членки".

Според официалното изявление от Брюксел, страните-членки са модифицирали механизма за доставка на ваксини спрямо всичките 6 производителя на ваксини срещу коронавирус, с които ЕС има договори за доставка (досега 4 са одобрени – Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca и Janssen на J&J). Трябва да има съгласие в Европейския съвет, за да се измени механизмът и доставките да са само на база процент на население, а да не се включват допълнителни фактори като епидемична обстановка, предупреждава ЕК.

Във връзка с това съобщение, Actualno.com потърси здравното министерство и Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за разяснение и с въпроси. Конкретно питанията ни касаят дали България е правила доставки на РНК ваксини срещу коронавирус, които като количество са различни от това, което е договорено съгласно общоевропейския механизъм и дали разликата не идва именно защото сме подавали по-ниски заявки, както и защо? Все още очакваме отговори.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

Междувременно, в очакване на становището на Европейската агенция по лекарствата (EMA) за качеството на оксфордската ваксина (на AstraZeneca), ЕК обяви споразумение с Pfizer/BioNTech за ускорена доставка на още 10 000 000 дози от тяхната ваксина срещу коронавирус "Комирнати" през второто тримесечие на годината. Това споразумение трябва да бъде одобрено от страните-членки на ЕС.

Припомняме, че официално цените на една доза ваксина срещу коронавирус не се знаят. Неофициално обаче държавният секретар на Белгия Ева Де Блеекер пусна в края на 2020 година цените с всички производители, които влизат в общоевропейското споразумение. Най-евтина е оксфордската ваксина – 1,78 евро на доза, а "Комирнати" и ваксината на Moderna са най-скъпи – 12 евро и 18 долара на доза съответно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес