Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Гоце Делчев: Много ми е тежко, не съм изпадал в такава ситуация, и то с лекари

11 март 2020, 20:08 часа • 41224 прочитания

Владимир Москов е кмет на община Гоце Делчев от 1995 година досега – 25 години. Actualno.com го потърси заради конфликт в общинската многопрофилна болница „Д-р Иван Скендеров“. Немалка част от лекарите искат да напуснат работа, заради неразбирателство с новия й управител. Д-р Владислав Улевинов (доктор на медицинските науки) е син на неврокопски лекар, поел болницата от юли месец миналата година. Последно е работил в УСБАЛДБ „Проф. д-р Ив. Митев“ – София, и Уни Хоспитал - Панагюрище.  

Г-н Москов, има някакво напрежение в болницата, споменава се за подадени оставки на лекари, каква е ситуацията?

Всъщност 11 лекари са си подали предизвестия за напускане, не са оставки. Това е във връзка с проблеми във взаимодействието с управителя.

Той е нов, нали?

Да, нов е буквално от няколко месеца. Избран е с конкурс, а ние винаги сме подхождали сериозно към конкурсите. Комисията за избор на управител беше съставена от представители на всички политически сили в общината. Друг кандидат нямаше, освен д-р Улевинов. Всички дадоха много висока оценка на програмата му и начина, по който той я защити. Просто в момента е нарушен диалогът, вероятно от желание бързо да се случат нещата.

Лекарите какво искат бързо да се случи?

Не, управителят иска по-бързо да постигне това, което е планирал. Той има амбиции и му се работи повече. Основното, което изтъкват лекарите, е, че е нарушен диалогът.

Предизвестия са подали 11 от общо колко лекари в болницата?

От около 40-50.

Има ли медицински сестри, които се оплакват?

Има няколко сестри от две отделения, едно от които Акушеро-гинекологичното, които подкрепят лекарите, но няма хаос. Например на управителя след като са му поставили проблема със заплатите, е установил диалог и е поел определени ангажименти. Между него и медицинските сестри има диалог. Но с лекарите нещо изостриха тона още преди месец и няма желание вече да се разговаря по проблемите на болницата.

И тъй като болницата е общинска, какви са вашите възможности като ръководство да помогнете?

Вчера проведохме извънредно заседание на Общинския съвет, на което се сформира една работна група. Възложено е на кмета, заедно с по един представител на всички групи от ОбС, в рамките на няколко дни да проведем последователни разговори във всички отделения с лекарите, медицинските сестри, санитарите и болничния персонал. Следващата седмица ще излезем с доклад и становище. Ще се опитаме да помогнем за възстановяване на нормалния диалог в интерес на хората, на по-добрата работа и медицинска услуга за гражданите, а и за хората от целия регион. Нашата болница обслужва населението на четирите общини - Гоце Делчев, Хаджидимово, Гърмен и Сатовча. Има пациенти и от община Доспат, от Разлог, тъй като при нас има отделения, които липсват в разложката болница. Ще се опитаме да намерим консенсус, за да върви напред болницата, а не да се занимаваме с вътрешни проблеми. Дано успеем!

Тоест, лекарите даже не се оплакват от заплатите си, така ли?

Оплакват се от влошена комуникация - това е основното. И другото - управителят прави опити да доокомплектова отделения, в които нямаме наши кадри. "Наши" кадри в смисъл от Гоцеделчевския край. В няколко отделения започнаха работа няколко лекари, които са извън Гоце Делчев, за да могат да подпомогнат отделенията. Ние имаме доста пътеки, които са разрешени, но със сегашния състав не се изпълняват. Някъде няма специалисти. Например много добре заработи ортопедичното отделение. Има намерение това да стане и в другите отделения, но явно и това е някаква причина за недоволство, за демотивиране. Едва ли не външни хора ще идват в нашата болница да работят.

Защо, как си го обяснявате?

Всички местни лекари действат в момента, но не са достатъчни. Хората искат да получават услуга в нашата болница, а не да ги препращат в Благоевград или София, при условие, че има тук специалисти. Това е едно от нещата, които новият управител иска да промени в болницата – да използва квалификацията на нашите лекари и да привлече допълнителни. Всичко това е с цел да има добра услуга за хората - да не ходят в София да харчат пари, отделно е несигурността по пътищата и т. н. Когато трябва да се приложи по-специализирана медицина, тогава ще пътуват. Но диалогът трябва да се възстанови. Надявам се срещите, които ще проведем с всички, в т.ч. и с управителя, да разрешим този проблем. Ние искаме да се постигне синхрон в съвместната работа. В болницата трябва да има спокойствие, за да е добра услугата за гражданите. За първи път съм в такава ситуация след толкова много години и ми е много тежко, особено когато става въпрос за лекари. Не е удобно и да критикуваш. Това е становището и на ОбС - да се направи опит да се разговаря със страните, за да се постигне консенсус.  

А колко са началници от тези 11, подали предизвестия?

Четирима са началници. Само в две отделения е голям проблемът - хирургия и акушеро-гинекологичното отделение.

Колко тежък е финансовият проблем на болницата?

Нищо по-различно от другите общински болници. Едно от нещата, които е предложил новият управител, е да се стабилизира лечебното заведение. Даже има краткосрочени и дългосрочен план за това, но лека-полека финансовото положение се подобрява на общия фон на страната. Отделно от това са инвестициите, които прави общината в апаратура, саниране и ремонти.   

Какви са задълженията й?

Към момента са към 2 млн. лева, но управителят е амбициран да ги стопи. Наведнъж няма как да стане - трябва да се увеличи дейността и да се оптимизират разходите. Идеята е повече пациенти да ползват болницата. Нещо, което установихме, е, че на близо 70 хиляден район, който обслужва болницата, за година са преминали 6500 пациента. Това не е нормално. Има доста лекари, които са в пенсионна възраст, но те са добри специалисти и при добра работа, могат да се подобрят и финансовите резултати.

Заради лошо управление ли са натрупани тези дългове или неизплащани надлимитни дейности – основните причини и при другите общински болници?

И едното, и другото, но в момента имаме защитени добри пътеки, които, ако се изпълнят с дейност от страна на медицинския състав в отделенията, нещата ще се подобрят. Трябва да има единодействие и разбирателство между управител и целия състав на болницата.

Откак е дошъл новият управител, успял ли е да увеличи количеството клинични пътеки?

С 14% е увеличен лимитът за болницата. Някои казват, че това е естествено за всички болници.

Това е лимит, но пътеките дали са увеличени като брой?

Запазват се. За да се увеличи броят на пътеките, трябва период от една година, в който да се работи при определени дейности, за да кандидатстваш за други пътеки. Ние сега имаме разрешени пътеки, които не се изпълняват.

Сигурно се надявате да успеете в менторството?

Ами да, надеждата крепи човека. Вижте, аз съм в много необичайна обстановка. Досега подобен проблем не сме имали, винаги сме намирали разбиране и се надяваме, че и сега ще се прояви разбиране от двете страни, за да се подобрят нещата. Управителят е заявил, че не е съгласен с нито едно предизвестие за напускане. Той не е против лекарите, просто трябва да се подобри комуникацията помежду им.

Защо не ги покани да разговарят очи в очи?

Точно защото има проблеми в комуникацията.

Да не би да си искат предишния управител? 

Никъде такова нещо не е заявено. Управителят е заявил, че няма да допусне нито едно отделение в болницата да бъде закрито и населението няма да остане без адекватна медицинска помощ. Казва, че вратата му винаги е била отворена. Готов е отново да разговаря с тях и да помоли всички, които са подали молби за напускане, да ги оттеглят.   

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес