Когато говорим за хормонални или ендокринни заболявания, често първата ни асоциация е, че те са запазена територия за жените. Истината обаче е съвсем различна. Мъжете също страдат от редица ендокринни нарушения, които могат сериозно да повлияят не само на физическото им състояние, но и на психичното и емоционалното здраве. Често симптомите са неспецифични или незабелязани, а заради стигмата и недостатъчната информираност, мъжете рядко търсят лекарска помощ навреме. Срещаме ви с д-р Мая Христозова, ендокринолог в Болница ВИТА, която разкрива най-честите заблуди за мъжкото здраве.
- Кои са най-честите ендокринни заболявания при мъжете и какви са техните симптоми?
Противно на всеобщото схващане, мъжете също страдат от различни ендокринни заболявания. Сред тях на първо място са захарния диабет, щитовидните заболявания и дефицитът на тестостерон, който може да бъде свързан с т.нар. "андропауза", но и не само. Мъжете боледуват също и от заболявания на надбъбречната жлеза, аденоми на хипофизата, остеопороза, дефицит на минерали и витамини. Мъжете боледуват също и от заболявания на надбъбречната жлеза, аденоми на хипофизата, остеопороза, дефицит на минерали и витамини.
Най-често при мъжете ендокринните болести – като нисък тестостерон, хипотиреоидизъм или диабет – протичат с нетипична симптоматика, не се мисли за тях, мъжете не се изследват, поради съществуващия мит в нашето общество, че от тях страдат само жени и много пъти се диагностицират при напреднало вече заболяване с настъпили усложнения.
Ето защо профилактичните прегледи при ендокринолог, каквито предлагаме в Болница ВИТА, са незаменима част от грижата за мъжкото хормонално здраве и могат да помогнат за навременната диагностика и лечение на ендокринни заболявания.
Какво е тестостеронов дефицит и как влияе на мъжкото хормонално здраве?
Тестостеронът е основният мъжки хормон, отговорен за регулирането на половата диференциация, развитието на мъжките полови белези, сперматогенезата и плодовитостта. Въпреки, че се свързва предимно с мъжката полова функция, тестостеронът играе ключова роля и при жените, въпреки че в женския организъм е в много по-малки количества.
Последствията от отклоненията му при мъжете са различни и далеч не се изразяват само с промяна в сексуалната функция. При дефицит на тестостерон при мъжете, освен промяна в либидото, ерекцията и сперматогенезата се повлияват още:
- Метаболизмът – дефицитът на тестостерон води до натрупване на повече мастна тъкан, намаляване на мускулната маса и костната плътност, а при персистиране на дефицита се развива и остеопороза;
- Ментално здраве и когнитивни функции;
- Имунната система.
- Как стресът, начинът на живот и наднорменото тегло влияят на хормоналния баланс при мъжете?
Стресът, начинът на живот и храненето са сред така наречените екзогенни, но модифицируеми фактори, влияещи върху целия организъм и в частност върху ендокринната система.
Хроничният стрес, липсата на достатъчно сън, заседналият начин на живот, тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и наркотици, самоволното приложение на добавки, съдържащи тестостеронови препарати, могат да доведат до дефицит на тестостерон.
С напредване на възрастта започва постепенно затихване на функцията на тестисите и бавен спад на тестостерона след 30–35 годишна възраст. Поради тази причина при мъжете с напредване на възрастта могат да се развият редица симптоми, подобни на менопаузата при жените – т.нар. андропауза.
Как липсата на физическа активност и наднорменото тегло влияят върху ендокринната система при мъжа?
Намалената физическа активност и нездравословното хранене са сред основните рискови фактори, които водят до повишаване на риска от сърдечно-съдови и ендокринни заболявания – в частност затлъстяване, захарен диабет и ниски нива на тестостерон.
При покачване на телесната мастна маса при мъжете спада нивото на тестостерона, тъй като в мастната тъкан се извършва превръщането му в женски полови хормони.
Затова е необходимо да се поддържа редовна физическа активност – поне 4–5 пъти в седмицата за поне 30 минути, което наред със здравословно хранене ще ограничи покачването на телесното тегло, водещо до инсулинова резистентност, предиабет, диабет и други състояния.
Кои са най-честите митове и заблуди относно мъжкото хормонално здраве?
Мит 1: Ендокринните заболявания засягат само жените. Не е вярно. Ендокринните болести засягат и двата пола почти с еднаква честота. Мъжете по-рядко отиват на лекар, особено за профилактика, а симптомите често са завоалирани.
Мит 2: Тестостеронът е важен само за сексуалната функция. Тестостеронът е ключов и за мускулната маса, костната плътност, нивото на хемоглобина, настроението и съня.
Мит 3: Само възрастните мъже страдат от дефицит на тестостерон. Ниски нива на тестостерон могат да засегнат мъже на всяка възраст – заради хронични болести, лекарства, злоупотреба с анаболи, стрес, нездравословен начин на живот и други.
Какви са рисковете от самоназначен прием на хормонални добавки, съдържащи тестостерон?
Самоназначеният прием на тестостерон и анаболни стероиди води до редица сериозни странични ефекти: косопад, уголемяване на простатата, акне, намалено собствено производство на тестостерон, атрофия на тестисите, безплодие и импотентност.
Приложението на анаболи крие и риск от развитие на гинекомастия (уголемяване на гърдите при мъжете), както и от сърдечен инфаркт, високо кръвно налягане, чернодробни увреждания и тумори.
Затова препоръчваме приложението на тестостеронови препарати да бъде само под строг медицински контрол.
Какъв профилактичен режим препоръчваме за поддържане на добро хормонално здраве?
Препоръчваме оптимален хранително-двигателен режим с поддържане на здравословно телесно тегло и достатъчно добър сън (поне 7 часа). Ограничете рисковите фактори – стрес, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, наркотици и анаболи.
При съмнения за ендокринен проблем или за профилактичен преглед, можете да се доверите на опитните специалисти от Болница ВИТА. Запишете час на 02 45 22 000 или онлайн.