Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се пазим от "Зика" - МЗ ни информирало, не е ясно по какъв начин

24 август 2016, 16:00 часа • 1326 прочитания

Обработка със специални препрати и конкретно пръскане срещу комари със самолети в трите най-рискови региони в България, както и „повишаване на информираността на населението“ - това са основните мерки, които здравното министерство е предприело като превенция срещу разпространението на вируса „Зика“. Информацията за мерките е предоставена в писмен отговор на депутатски въпрос от здравния министър Петър Москов.

Интересен факт е, че в отговора няма детайли относно това как става „повишаването на информираността на населението“ за вируса „Зика“ - за начина на предпазване и как „регулярно“ хората научват кой е причинител на заболяването и какви са клиничните симптоми. Посочено е обаче, че за съмнителни случаи се считат „лица с клинична картина и епидемиологична анамнеза за престой в засегната от „Зика“ страна до три седмици след връщането си в България“.

Относно обработката със специални препрати се набляга основно върху Дунавския и Черноморския район, както и върху районите на реките Тунджа и Марица.

Съгласно отговора всички болници в страната са предупредени при съмнение за заразен със „Зика“ да правят консултация с инфекционист „при необходимост“. Допълнително е започнало събиране на серумни проби от лица, развили инфекция на централната нервна система (ЦНС) след ухапване на комар и симптоми на вирусен менингит/менингоенцефалит. Тези проби ще се изследват в Националната рефентна лаборатория по предавани с кърлежи инфекции, лептоспирози и листерози на Националния център по заразни и паразитни болести.

Разпоредените мерки от здравното министерство не касаят само „Зика“, но и други заболявания, предавани от комари – Западно-нилска треска, треска „Денга“ и Чикунгуня.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес