Влиянието на COVID-19 върху нервната система се оказва също толкова силно, както и върху белите дробове, сърцето и бъбреците. Механизмът, по който коронавирусът атакува тях и нервните структури е същият - чрез ензим, който се съдържа в големи количества във вкусовите и обонятелни рецептори. Това са и едни от най-характерните и чести симптоми на COVID-19 - както и най-честите и най-леки поражения, които нанася вируса върху нервната система. Това каза пред btv неврологът д-р Ваня Денева.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
По думите й вече се обособява понятието "НЕВРОКОВИД", с което се описват именно тези поражения след преболедуван вирус.
Невроковидът се разделя на три степени:
Най-леката и най-голяма като процент е именно загубата на вкуса и обонянието.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Втората е атакуване на съдовете на мозъчните обвивки – образуването на тромби, които по време на болестта могат директно да бъдат активирани от вируса.Тук са имунните реакции на организма, които могат да доведат до увреждане на периферната нервна система.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
И най-тежката степен е когато вирусът успява да преодолее кръвно-мозъчната защитна бариера, влизайки директно в тъканите на мозъка. Тогава той може да причини различни по степен възпаления като енцефалит.
"Много и разнообразни са клиничните прояви на болестта. Реално това са малки или по-големи и тежки запушвания на кръвоносни съдове, тромбози на венозни съдове.", обобщи експертът.
"Знае се, че след COVID може да има период на уморяемост – дори дълга психическа уморяемост. Това вече се обозначава като "постковид нервно психиатричен синдром", защото освен физическите белези остава една тревожност, емоционална нестабилност, дори депресивност. Болкови синдроми много, и това е като че ли най-разпространеното – поява на нетипични и остри болки в целия организъм или обостряне на стари, познати болки.", каза още тя.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
След COVID наблюдаваме различна продължителност на тези симптоми – понякога дори повече от месец след възстановяване – засичали сме усложнения от типа на инсулти в такава отдалеченост от заболяването, подчерта неврологът.
За какво да внимаваме:"Нека всеки да отдаде внимание на всяко нехарактерно за него – след изкаран ковид. Например при човек с често главоболие преди коронавируса – това не е симптом за проблем, но при появата му, без предишни главоболия – е хубаво да се потърси съвет от лекар.", каза тя.
Въпросът е дали този щам не е познат и сред нашата популация