Все повече млади хора страдат от проблеми с репродуктивното здраве. В България има повече от 145 000 двойки, които се нуждаят от асистирана репродукция, за да заченат дете. А според медицинските специалисти, от година на година броят им става все по-голям.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Нашият екип се свърза с фондация “Искам бебе”, за да разберем кои са най-големите предизвикателства за репродуктивното здраве у нас и как можем да потърсим помощ.
"Това, което в момента трябва да свършим, може би през всички тези години останаха някак встрани, даже бих казала като частни случаи, пациентите, които имат нужда от донорски генетичен материал. В момента статистиката показва, че всяко десето инвитро, което извършва семейството, е ин витро с донорски материал", сподели адв. Мария Янева, председател на фондация "Искам бебе".
За съжаление държавата не покрива финансирането на ин витро с донорски материал и целите на фондацията са именно финансиране на тези пациенти, тъй като при тях процедурата е скъпоструваща, за разлика от класическото ин витро.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Снимка: IStock
Освен равнопоставеност между ин витро пациентите, в целите на фондация “Искам бебе” е и информираността на младото поколение за репродуктивното здраве.
"Тъй като вече процедурата ин витро показа, че все по-млади хора стигат до ползването на тази медицинска услуга, по-причини, че или е намалял или за съжаление е изчерпан яйчниковият резерв при жената. Колкото повече във времето отлагаме родителството, толкова повече не си даваме сметка, че нашият биологичен часовник има зададено време", допълни адв. Янева.
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
Какви са другите предизвикателства пред репродуктивното здраве и младите семейства - вижте в репортажа: