Неизменен е рискът да се появят нови варианти и щамове на коронавируса SARS-CoV-2. Смятам, че трябва да се надяваме на оптимистичния вариант, но да се готвим за песимистичното. Така имунологът доц. Велизар Шиваров коментира дали е възможно заради по-бавна ваксинация коронавирусът да ни изпревари и да е еволюира така, че сегашните ваксини да не действат ефективно.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Според него, оптимистичният вариант е пандемията в България да бъде поставена под контрол до края на лятото на тази година.
Що се отнася до продължителността на имунитета, според доцента трябва да се следи главно Израел – там ваксинационното покритие се разраства много бързо и ще си проличи дали COVID-19 може да бъде поставен под контрол ефективно и за повече време. Шиваров заяви и, че още се чакат допълнителни данни за клетъчния имунитет, за това какво ниво на антитела в човешкото тяло е достатъчно за протекция, като в този случай е много индивидуално.
Шиваров счита, че не е проблем, ако си получил само една доза от ваксината на Pfizer/BioNTech, защото втората ваксинация е по-скоро един вид „напомняне” за тялото, а не доизграждане на вече започнатото. Не може обаче да се бавим безкрайно с втората доза, предупреди той пред Нова телевизия – няколко седмици може, но но повече – не. Честният отговор е, че има риск и в двата случая – да ваксинираме възможно най-много хора само с една доза с цел да има някакво по-голямо ваксинационно покритие или да сметнем ваксинацията така, че да има втора доза навреме за всеки, получил първата.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства