Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фондът за лечение на деца с нови правила при разглеждане на заявления

14 май 2016, 17:05 часа • 968 прочитания

Новото ръководство на Фонда за лечение на деца в чужбина ще промени практиката на разглеждане и гласуване на заявленията на деца.

От Здравното министерство увериха, че не е нарушен ритъмът в работата.

Няма деца, чието лечение да е забавено, се казва още в съобщението на ведомството по повод коментари в социалните мрежи, че 40 заявления на деца не са разгледани.

От Министерството на здравеопазването съобщават, че в случая с изнесените цифри за неразгледани заявления за деца не става дума за забавяне.

Става дума за нормална досегашна практика на фонда и обществения съвет към него, която новото ръководство ще промени още следващата седмица.

Досега Общественият съвет се е събирал не повече от веднъж на три седмици, поради което са се натрупали голямо количество документи, чакащи за разглеждане.

В голяма част от случаите става дума за планово лечение, се посочва още в съобщението. Случаи, които по медицински причини не могат да търпят отлагане или такива, при които болниците определят твърде близки дати, се разглеждат веднага по електронен път.

До момента не е допусната промяна в ритъма на работа и вземането на решения от страна на Фонда и Обществения съвет. Новият екип на Фонда откри, че има непредвижени от средата на миналата година заявления, които той включи в дневния ред на заседанията.

Поради неправомерно харчене на парите за други цели за лечение на деца миналата година министерството било принудено да отпусне допълнително над бюджета на Фонда още 500 хиляди лева, за да гарантира лечението на всички нуждаещи се деца.

„Неправомерното харчене на целеви средства за други цели е попречило на Фонда да поеме лекарства, които не се покриват от Здравната каса, да осигури медицинска апаратура за ползване в домашни условия”, съобщават още от Здравното министерство.

Actualno.com припомня, че Красимира Величкова - директор на Българския дарителски форум и член на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца, опроверга твърденията на министъра на здравеопазването Петър Москов относно работата на Фонда, които той направи на 11 май в интервю за bTV.

По думите на Величкова, публикувани в нейния Facebook профил, в момента 40 деца чакат техните случаи да бъдат разгледани от фонда.

На 11 май в ефира на "Тази сутрин" министърът заяви, че всички заявления са разгледани. Г-жа Величкова обаче казва, че на 20 април са гласувани само най-спешните 17 случая, по предложение на проф. Пилософ, Ева Жечева и проф. Златица Петрова, а други 40 са останали неразгледани. След това заседание не е имало. Следващото заседание е планирано за 18 май.

В интервюто си Москов каза още, че над 1,5 млн. лв. са изхарчени не директно за лечение и че „не може перото за лечение на деца да давате за командировки.“

Красимира Величкова контрира, че "когато става дума за лечение в чужбина – транспортът, преводът, престоят са част от процеса, за да има изобщо достъп до лечение. 1390 деца са финансирани от фонда през 2015 година, от които 414 са се лекували в чужбина. От тези 414 деца, 8 са били придружени от лекари, защото това е било изричното изискване на изпращащата и приемащата болница заради състоянието им, т.е. пътуването на лекарите е отново част от процедурата за осигуряване на достъп до лечение".

По думите на Величкова всички кандидатствали за лечение деца, които по правилата на фонда следват да бъдат подпомогнати, са подпомогнати. За 2015 това са 1390 деца.

В интервюто си Москов коментира още, че от френска клиника, в която се лекуват българските деца, имало крило за придружители и от лечебното заведение били учудени, че то не се ползва.

Красимира Величкова пояснява, че цената в това общежитие е по-висока, отколкото квартирата и никога не е било възможно да се настаняват деца за дълъг период от време. Често децата, които Фондът изпраща в Париж, остават там около година. Тя допълва, че нееднократно е търсено съдействие от МЗ и МВнР за решаване на проблема с настаняването на малки пациенти в Париж (където са два от най-добрите центъра в Европа за лечение на онкологични заболявания), но така и не е получено.

По време на цялото интервю от 11 май Москов не отговори ясно и конкретно на въпроса как харченето на пари се е случвало на практика със знанието и разрешението на Министерството на здравеопазването, което контролира Фонда и всички пари, минаващи през него. Министърът каза само, че е реагирал, когато е узнал, че има закононарушение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес