Фондът за лечение е осъден за отказ да финансира терапията на дете

29 март 2017, 17:30 часа • 963 | прочитания

Административният съд в София осъди Фонда за лечение на деца заради отказ да финансира лечението на четиригодишният Емил Каров с тежкото онкологично заболяване на костите – Сарком на Юинг.

Още: Това действие намалява риска от развитието на Лаймска болест 10,7 пъти - още съвети от проф. Кантарджиев

Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)

Заради по-добрите прогнози и опит в лечението на това заболяване в чужди клиники семейството се обръща към Фонда за лечение на деца и клиника в Хайделберг, Германия. Фондът обаче бави и отлага решението, а в последствие издава отказ, който е оспорен от родителите на детето, което междувремнено заминава с набрани чрез дарения средства за лечение в Турция.

Отказът се базира на становищата на водещи български експерти. Според българските лекари лечението трябва да започне у нас с химиотерапия, а впоследствие да се решава как да продължи. Детето се нуждае от няколко етапа лечение - неоадювантно химиолечение, ортопедична операция, лъчелечение и химиолечение и автовложна трансплантация.

Националният консултант по детска онкохемотолигя посочва, че при комплексно лечение има шанс за пълно излекуване, като част от етапите могат да се осъществят тук, а за друг като например операцията няма изразена категорична позиция, че това може да стане у нас, предаде Mediapool.

Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ

Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.

Сега съдът решава, че отказът е немотивиран и се произнася, че решението трябва да бъде отменено, а фондът да се произнесе отново по случая. При новото решение фондът трябва да се мотивира, като конкретно изложи мотиви може ли в България да се извърши цялостно комплексно лечение, в кое лечебно заведение конкретно всеки един етап от лечението може да се осъществи и какво е значението на извършването на комплексното лечение в едно лечебно заведение.

Според съда становищата на български лекари не очертават ясния път на пациента от началото до края на лечението. Също така съдът не е убеден равностойно ли е предлаганото у нас лечение на комплексно лечение в германска клиника.

Отделно протоколите от решенията на Обществения съвет на фонда са подписани от по-малко от половината членове, като се води, че във вземането на решенията са участвали повече от 2/3 от членовете на съвета.

Обяснението на фонда, дадено пред съда е, че “много трудно се събират подписите на членовете на Обществения съвет”.

Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора

Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив

Съдът обаче не приема това обяснение и посочва, че то само свидетелства за проблеми в работата на фонда.

Решението на съда подлежи на обжалване в 14-дневен срок.

Това е трето съдебно решение срещу отказ на Фонда за лечение на деца да финансира терапиите на деца при управлението на бившия директор Владимир Пилософ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес