Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Епидемиолог: Въпреки увеличените случаи, реално ограничаваме епидемията

10 юли 2020, 07:35 часа • 7068 прочитания

"Ако не се бяхме научили да спазваме мерки, разпространението щеше да е много по-бързо. Сега от 1 човек се заразяват повече от 1 което е лошо. От 10 случая възникват 12, 13, 15 - това варира. Ако нямаше мерки това означава от 10 да се заразяват 20 души. Реално, продължаваме да ограничаваме епидемията, без значение, че случаите се увеличават. Ограничаваме я, но не толкова ефективна, за да затихне епидемията." Това каза пред БНТ д-р Савина Стоицова, епидемиолог в Националния център по национални и паразитни болести.

Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Днес има рекорд по нови заболели за последните 24 часа - 330, и броят на тестовете е по-малък.

Вече сме над 300 случая на коронавирус за ден, в София и Пловдив има удвояване на дневна база

"Дължи се на увеличената динамика, има повече движение, повече събирания. И във връзка с това, че е лято и във връзка с това, че мерките бяха по – освободени. Не е добре да живеем в паника, но не е добре да живеем толкова освободени - подценявайки проблема", каза д-р Стоицова.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

"Броят на тестовете е голям, но не се гледат просто бройки тестове – трябва да се гледа контекста – всеки случаи има контактни лица – колкото повече – повече тестове. Не се увеличава просто така. Важен е процентът положителни тестове  - на всеки 100 теста, колко е процента на положителните. На седмично ниво, ако се гледа в началото на юни беше 1 на100, сега се качи до 5-6 на 100, т.е. и положителността при тестовете се увеличава.", обясни още тя и допълни: "Тестовете трябва да се правят там, където има индикации и трябва. Там, където работят регионалните здравни инспекции, там се насочва епидемиологично тестване, което има смисъл."

Есента най-вероятно COVID-19 ще продължи да се разпространява, паралелно с другите вируси. Ще стане доста по-натоварено за цялото население. Симптомите не се различават много лесно и това е притеснение, при засичането на грипното разпространение. Тепърва се изясняват критериите и алгоритмите , по които ще се различават, обяви тя.

Има безсимптомни и пресимптомни болни от COVID-19 - такива, които след наблюдение развиват симптоми. Много е важно да се знае, че човек е заразен два дни преди да се появят симптомите. За безсипмтомните не знаем много как и кога заразяват, подчерта епидемиологът.

Все още не можем да кажем дали има трайни увреждания след болестта. В момента излизат около 500 проучвания на ден – качествени и некачествени. За дълготрайни ефекти обаче не може да се каже, но...Това не е обикновен грип и няма нужда да се гледат дълготрайните резултати, за да го кажем, каза тя.

Още: Край на кризата в детско отделение в Перник

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес