„На 20 и 21 септември бяха открити първите представители на новия мутирал вирус, и да – той е нов вирус“. Това подчерта пред БНР епидемиологът д-р Петър Марков, преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина.
„Да, РНК вирусите мутират, това не е учудващо. Той мутира от самото му влизане в човешката популация от януари, въпросът е как той мутира и до какво водят тези мутации. Това, което буди загриженост, е броят на тези мутации в този вирусен вариант – те са много повече от това, което можем да очакваме, и фактът, че много от тези мутации са концентрирани в т.нар. „спайт протеин“, който е ключов за заразяване от вируса на клетките“, поясни специалистът.
Според Марков тези мутации са важни за функционирането на вируса и те променят състава на протеина, който кодират.
„Повечето мутации са тихи, тези не са такива… Това прави ситуацията необичайна… Но реакцията във Великобритания не е закъсняла. Те откриха мутацията, след като ежедневно се четат вирусни геноми и това влиза в база данни, където се анализират, а Великобритания е лидер в тази практика“.
Марков допълни:„Засега е неизвестно защо имаме такъв необичаен вирус, който бързо еволюира, вероятно в миналото - преди месеци, е заразил човек с много слаб имунитет - подтиснат или дефицитен, и това е довело до дълга и хронична инфекция и така вирусът е еволюирал“.
Д-р Петър Марков заяви, че тези мутации няма да се отразят на ефективността на готовите вече ваксини, защото те контролират вируса по много начини, а ефективността на одобрените вече е над 95%.
„Няма нищо притеснително в бързината, с която се изготвиха новите ваксини за коронавируса, каза още той, защото методите за разработване са известни отдавна на науката за други различни вируси и патогени. А новата ваксина не е е одобрена за хора под 16 години, защото тя не е тествана върху деца“.
Марков посочи, че той ще се ваксинира веднага след като му се предложи: „Аз бих посъветвал хората да следят за ефективността на ваксините и да търсят надеждни източници за новите ваксини, които са със 95 на сто ефективност“.