В България не съществува структура, при която да се извършва трансплантация при деца. Това категорично заяви шефът на клиниката по урология в Александровска болница доц. Марин Георгиев заради нашумелия случай с малкия Байрям Али, който се нуждае от бъбречна трансплантация.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
"От една страна тази операция може да я изпълним, но от друга - за всички е ясно, че случаят е изключителен сложен. Може да се подходи доста по-гъвкаво – да се вземе един индивидуален подход към пациента. От октомври месец миналата година има програма за откриването на отделение по детска урология, в която да се измършва трансплантация при деца. Когато тази програма стане реалност, тогава това ще е възможно", обясни още той пред bTV.
Според Анелия Буева – национален консултант по нефрология в периода 2005-2010 година е имало екипи, които са били подготвени, но тази практика е била прекратена от проф. Любомир Спасов и д-р Джалева. Мотивите са били, че трансплантациите са незаконни.
"От този момент екипът от френски хирурзи не са стъпили в България и децата се трансплантират в чужбина. Това, което се случи, е, че се спряха транспантациите и сега се приеха едни правила с новото ръководство, които довеждат до това."
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
По думите ѝ решението да се изпрати едно дете за лечение в чужбина се взима от трима специалисти: „Значи тези компетентни хора дават мнението си Общественият фонд казва да, но новите правила на новия директор казва – Не!„
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Адвокат Христина Николова свърза ситуацията с „желания на лекари в България, за които операцията представлява професионален интерес." "Трябва да има и факти за това, дали са успешни тези трансплантации. Водя дела срещу болница Лозенец. Лекарите там не провеждат опреснителни курсове на всеки три години. Как искаме тогава да имаме успешна трансплантация. Няма създаден механизъм, по който министерството да отменя решението на Фонда. Януари почина млад мъж по същата причина, заради забавяне от страна на министерството", каза още Николова.
Бабата и дядото на Байрям са категорични, че не искат детето да бъде оперирано в България и молят министерството на здравеопазването да го изпрати за операция в Германия.