"Захарният диабет е едно социално заболяване и честотата на това заболяване нараства значително през последните десетилетия, като надвишава досегашните очаквания и въпреки съвременните лечения и проследяванията на голям брой пациенти, те не постигат очакваните терапевтични цели. Според световните статистики в момента има 475 милиона пациенти със захарен диабет. Очаква се нарастване до 2030 г с 55%. А каква е заболеваемостта в България? Ако през 1992 година, говорихме за 250 хиляди пациенти и за 3% заболеваемост, вече говорим за 8% заболеваемост на населението със захарен диабет." Това заявип редседателят на Управителния съвет на Българската диабетна асоциация и началник на Клиника по ендокринология и болести на обмяната във ВМА - проф. д-р Ивона Даскалова в интервю за Агенция „Фокус“ във връзка със Световния ден с борбата с диабета - 14 ноември.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
По думите ѝ нараства не само разпространението на захарния диабет, но и също така разпространението на преддиабетните състояния:
"Това е състояние, при което заболяването все още не е отключено и има леко завишени стойности на сутрешните кръвни захари или нарушен глюкозен толеранс. Като през 2007 година говорим за 309 милиона пациенти с преддиабет, очаква се, че през 2025 година те ще бъдат вече 419 милиона. Немалък е процентът и на пациентите с не диагностициран захарен диабет и те са няколко милиона. Така че много важно е ранното диагностициране и ранното започване първо на лечение, а преди да се отключи захарният диабет на профилактика. Причините за отключване на захарен диабет са различни. При тип 2 основно, не говорим за захарен диабет тип 1 – инсулиново зависим , който е автоимунно заболяване, а говорим за захарен диабет тип 2, който е от големия процент заболеваемост. На първо място е, че се увеличи възрастта на населението, продължителността на живот. Начина на хранене е от голямо значение, наднорменото тегло също е предпоставка за отключване на захарен диабет, разбира се намалената физическа активност и не на последно място стресът."
"Кръвната захар това е "гликемичен контрол". Ние казваме гликемия или кръвна захар – то е едно и също. Метаболитен контрол включва не само кръвната захар, той включва нивото на холестерола, на триглицеридите на добрия и лошия холестерол, разбира се, на наднорменото тегло и така нататък. Това е разликата в „метаболитен контрол“ влиза състоянието в кръвната захар или в гликемия, а кръвна захар и гликемия е едно и също.", обясни още проф. д-р Ивона Даскалова.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Според нея трябва да се подобри профилактиката и да се подобри ранното откриване на захарния диабет:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"Лечението в България се провежда така, както трябва да се лекува в най-модерните клиники в Европа и по света. Така че в България разполагаме с най-модерното лечение като започнем не само от пероралното лечение с всички групи лекарства - ние ги имаме в България. Здравноосигурителната система и здравноосигурителната каса покрива голям процент от скъпите лекарства, а по отношение на инсулина - в България имаме най-модерните, най-добрите аналогови инсулини. Ето сега вече влезе най-бързият аналогов инсулин, така че да не забравяме, че пациентите с тип 1 захарен диабет се лекуват с най-модерните средства, не само с инсулиновите писалки, но също така с постоянните инсулинови дифузии, така наречените инсулинови помпи. Така че говорейки за лечение, имаме всички предпоставки нашите пациенти със захарен диабет тип 1 или тип 2 да се лекуват с най-доброто лечение в света."
Искам да кажа, че честотата нараства както при децата, така и при възрастните. Честотата расте с всеки изминал ден и месец затова говорим не за епидемия, а вече в световен мащаб говорим за пандемия. Това, което искам да кажа е, че преди години процентът на децата със захарен диабет тип 2 беше много по-нисък, защото при децата обикновено имаме инсулиново зависими захарен диабет тип 1, но някога в арабските страни процентът на деца със захарен диабет тип 2 беше по-висок, защото те бяха с наднормено тегло. По начало профилактиката на втори тип захарен диабет, трябва да започне с промяна на начина на живот, начинът на хранене, физическата активност. Колкото по-малко се натоварват физически децата и колкото по-вредно е храненето, липсата на физическа активност допринасят да се увеличава при децата процента на тип 2 захарен диабет, защото се увеличава инсулиновата резистентност и оттам идва увеличеният процент на тип 2 на захарен диабет.", допълни още специалистът.
Вижте всичко, което трябва да знаем за диабета в ТАЗИ СТАТИЯ.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат