Служителите в държавната администрация да преминават тестове за установяване на нивото на емоционалната им интелигентност. Това е разписано в одобрената от Съвета за административна реформа методика за оценка на компетенциите на чиновниците.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Проверката ще се прави на почти всички нива в администрацията - и при назначаване, и при израстване в йерархията. С теста ще се установява способността и умението на служителите да възприемат, оценяват и управляват собствените си емоции, чувствата на другите и настроенията на цели групи от хора, пише в.Монитор.
Според психолозите точно ниската емоционална интелигентност е една от ключовите причини за трудното сработване в службата. Такива хора не можели да владеят емоциите си, нито да разбират мотивите за действията на другите.
При процеса ще се оценява поведението, а не личността чрез пряко наблюдение на работата, както и с преминаване на тестове, интервюта и референции.
Проверката на компетенциите ще става и чрез раздвижени форми - в рамките на проекти, ролеви игри, презентации, симулации, работа в групи. Ще се изискват и „документи за постижения" в сегашната и предишни служби, като портфолио и примери от работата. Чиновниците, както и кандидатите да се влеят в държавната администрация ще попълват и въпросници за мотивацията и ценностите им, както и себеоценка за собствената им работа.
Доказателства за компетенциите на служителите ще се изискват и от трети страни - техни колеги и шефове, както и ръководители при преминати обучения. Сред критериите за оценка на чиновниците е и доколко те ориентират работата си с фокус към обслужваните от съответната администрация граждани.