Два случая на западнонилска треска са установени в България, според данни от Националния център по заразни и паразитни болести за периода 19-25 август 2024 г. Преди тази отчетна седмица в страната не бяха регистрирани случаи на инфекцията, а през 2023 г. също нямаше установени случаи, показват данните.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Един от новите случаи е регистриран в София, според информацията на Столичната регионална здравна инспекция.
Възможно е в България да има случаи на западнонилска треска, които остават неразпознати или не са диагностицирани правилно, добавят от Центъра. Това предположение се основава на множеството регистрирани случаи в други европейски държави като Гърция, Италия, Албания, Испания, Румъния, Унгария, Франция, Австрия, Сърбия и Хърватия. Още: Десет вече са смъртните случаи от Западнонилска треска в Гърция
Повече за заболяването
Вирусът “Западен Нил” е трансмисивно заболяване, предавано чрез ухапване от заразени комари. Най-често инфекциите се случват в периода от юли до септември, когато комарите са най-активни. Според данните от Центъра, 80% от заразените хора не проявяват симптоми. Около 20% развиват западнонилска треска, която се характеризира с главоболие, отпадналост, треска, мускулни болки, повръщане, обрив, умора, болка в очите и увеличени лимфни възли.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
По-малко от 1% от заразените могат да развият заболяване на нервната система, като рисковите фактори включват напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и други. Инкубационният период варира от три дни до две седмици. Специфично лечение на заболяването няма, включително и чрез антибиотици. На заразените се прилага поддържаща терапия. В момента няма разработена ваксина срещу вируса за хората, уточняват от Центъра.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот