"Данните за разпространението на коронавируса са лоши и увеличението е значително, но това не е изненада, защото го наблюдаваме в Европа вече почти месец." Това заяви в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ главният държавен здравен инспектор у нас Ангел Кунчев. Според него, на този етап е по-добре мерките да са локални по населени места, защото във всяка община е различно. Той заяви, че в момента има нужда от свободни болнични легла за лечение на COVID-19, поради което се спира плановият прием. "Знам колко боде в очите фактът, че работят заведения пък затваряме болници. Но рискът да се заразиш е еднакъв и в транспорта, и в магазините, и в училищата.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
20% от новите случаи са хора под 19-годишна възраст. Децата не изкарват тежко вируса, но е факт, че го преболедуват", допълни Кумчев. Той смята, че пикът на епидемията в третата вълна ще настъпи в следващите 2-3 седмици. Според него, в началото на 2022 г. вече би трябвало силата на заболяването да е отслабнала и да няма толкова смъртни случаи, независимо, че вирусът няма да е изчезнал.
Главният здравен инспектор на страната е убеден, че след два месеца ще има всякакви ваксини срещу коронавирус у нас. И тогава ще трябва да се убеждават хората да се имунизират, а не както е сега - те да търсят и да чакат на опашки. По думите на Ангел Кунчев през март се очаква да пристигнат още 480 000 ваксини, през април - и новата - на "Johnson & Johnson".
"Ние сме готови по 100 000 имунизации да правим дневно, стига да ги има. И зелените паспорти, и електронният портал имат смисъл, когато имаме достатъчно количество дози от ваксините. Но докато не осигурим такива, за всички желаещи, не трябва да има ограничения за неваксинираните", каза доцент Кунчев. Според него, COVID-19 е изместил от терена сезонния грип. Той обясни и за действието на ваксините, като подчерта, че никоя не е 100% ефективна. "Ако някой Ви го каже, то значи или не разбира, или Ви лъже. Понякога, поради проблем в имунитета, с какъвто антиген или ваксина да се имунизирате, не се създават антитела. Но такива хора са по-малко от процент. И дори имунизацията да не Ви предпази от заболяване, то със сигурност ще Ви спомогне за по-лекото му протичане", каза доцент Ангел Кунчев.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците