Всяко струпване на хора е опасно. Колкото повече контакти, толкова повече предаване на вируса. Каквото и да разпореждаме, всеки трябва да реши за себе си какво трябва да прави и да се опитва в ежедневието си да го спазва. Това заяви в ефира на сутрешния блок на bTV Националният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, коментирайки новите мерки, които влизат в сила от днес, 22 март.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
ЕТО Я ЗАПОВЕДТА С МЕРКИТЕ СРЕЩУ КОРОНАВИРУСА (22 - 31 МАРТ)
Очакваме да постигнем, ако не понижаване на пика, то поне да има стациониране на новите случаи и да няма нарастване. Дали ще стигнат тези десет дни, няма как да пророкуваме. Праг тази инфекция показа, че няма, отбеляза доц. Кунчев. Той посочи, че и във фитнесите, и в магазините стават заразявания.
Всичко е възможно - няма смисъл предварително да натоварваме хората дали ще удължим тези 10 дни - нека да видим тенденцията. Аз връзка между изборния процес и пандемията изобщо не виждам, каза доц. Кунчев, като допълни, че в някои райони натоварването на болниците е много голямо. Репортаж на БНТ от София показа, че болничните легла вече са кът, има малко повече за интензивно лечение.
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Ние се стараем като процент от леглата всички болници да поемат своята тежест. Включително и частни болници работят изключително активно и приемат болни, заяви доц. Кунчев. Той уточни, че хората, прекарали вируса, както и ваксинираните, са твърде малко към този момент, за да повлияят на епидемичния процес.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Доц. Кунчев отбеляза, че останалите заболявания не се неглижират, тъй като няма човек, който да се нуждае от спешна помощ, и да не е бил приет. Националният здравен инспектор обясни, че в момента британският вариант (B.1.1.7) у нас е доминиращ. "Вирусът непрекъснато ще създава нови варианти с най-различни качества. За момента това, с което се бори България, е английският вариант".
По темата с ваксините доц. Кунчев заяви, че има желаещи да се ваксинират. Стига да дойдат необходимите ваксини, които чакаме, сме в готовност да постигнем 40 000 - 50 000 ваксинирани на ден, отбеляза националният здравен инспектор.
Темата продължава и в тези материали.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС