„Тенденцията е сравнително благоприятна, но това в никакъв случай не значи, че проблемът с коронавируса е решен. Малко ме плаши тази психологическа настройка сред голяма част от населението, че всичко свърши и ще правим каквото си искаме. Това е голяма грешка и някои страни го преживяха“. Това заяви в предаването „Лице в лице“ по БТВ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
„Трябват ни още наблюдения и знания за коронавируса, защото в някои отношение е малко странен. Например изграждането на антитела дава някои отклонения. Има и хора, които не развиват имунитет. Това е опасно от гледна точка на това колко ще бъде ефективна една бъдеща ваксина“, допълни главният държавен здравен инспектор. „Очакваме през есента вируса да отстъпи място на ентровирусите. Очаквам, че в началото на зимата ще има нова циркулация на вируса. Като че ли патогенността му малко намалява. Агресивността му отслабва при всеки следващ заразен. Прогнозата ми е, че ще имаме едно лято с по-малко ентероколити, тъй като се научихме да спазваме по-добра лична хигиена“, каза доц. Ангел Кунчев.
„По отношение на карантината съм оптимист, че през юни най-вероятно нея няма да я има и то не, защото ние сме решили така, а защото целият ЕС ще стигне до този извод. Първата стъпка ще е на регионално ниво, след това и в целия свят. Животът трябва да продължи. Нормалното развитие е бариерите да паднат, но е нужно да има добра система на контрол, за да хващаме по-рано заразените", изтъкна д-р Кунчев.
Той заяви, че в края на другата седмица е възможно някои детски градини и ясли да отворят. Всичко обаче ще зависи от епидемиологичната обстановка, защото ситуацията у нас продължава да е много динамична. „Отварянето ще бъде поетапно, ще опитаме с по-малки групи и при спазване на всички правила. Данните показват, че около 55-60% от родителите искат градините и яслите да работят“, уточни доц. Кунчев. „30-40% от тях обаче няма да пуснат децата си нито на ясла, нито на градина, което донякъде ще облекчи нещата. Някои родители са доста притиснати и е добре да им осигурим тази възможност да започнат да работят“, коментира още главният здравен инспектор. „Ако има случай на заразено с коронавирус дете, градината ще бъде карантинирана. Това означава там да не влизат нови деца подобно в ситуациите с варицела и скарлатина“, обясни още той.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"Нямаше логика да спираме работата на магазините, защото разликата не е голяма. Важно е да се носят маски, да се спазва добра лична хигиена, да не се допуска струпване на много хора", подчерта той. По отношение на отварянето на фитнесите доц. Ангел Кунчев е на мнение, че ако там се спазва физическото отстояние, няма струпване на много хора и се поддържа висока личната хигиена, няма разлика в това дали човек е в сауна, басейн или фитнес. „Групирахме в 8 точки ясни и конкретни указания към големите търговски обекти, известни като молове. В това число и по отношение на контрола на входа като температурен режим. Контрол върху това колко хора влизат. Може да се ползват терасите на заведенията в моловете“, поясни доц. Кунчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
„Обидно ми е, че ни критикуват тези хора, които най-малко спазват всичко, което е препоръчано. Само две страни имат по-ниска смъртност от нас в Европа – Латвия и Словакия. Ами ако ние бяхме в първата тройка, бяхме на първо място по заболеваемост и смъртност, тогава какво трябваше да правим с щаба – да ни разкъсат, да ни разстрелят“, заяви още доц. Ангел Кунчев. „Ние бяхме подложени на огромен натиск, при положение, че мерките, които бяха приети от съседните страни – Гърция, Сърбия, бяха значително по-рестриктивни“, допълни той.