Идеята на образователното министерство отсъствията на учениците от час да се извиняват не само с медицинска бележка, както досега, а и с амбулаторен лист, се посреща на нож от семейните лекари, които я обявиха във вторник за незаконна.
Образователното и здравното министерство обявиха, че са се споразумели занапред отсъствията в училищата и в предучилищните групи в градините да се извиняват с амбулаторен лист. Идеята е да се противодейства на големия брой фалшиви медицински бележки.
От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари заявиха, че исканата от МОН мярка е незаконосъобразна и представлява грубо нарушение на конфиденциалността, която е неразделна част от добрата медицинска практика и исконно право на всеки пациент.
“Амбулаторният лист е документ, в който се отразява моментното обективно здравословно състояние на пациента, както и в много случаи - придружаващите заболявания. Амбулаторният лист е неизменна част от личното здравно досие на всеки пациент и носи лична информация за неговото здраве, до която могат да имат достъп единствено и само самите пациенти, лекарите, на които са поверили здравето си и оторизирани за това институции, сред които не са училищните власти“, казват от сдружението.
“По информация, подадена от наши колеги, не са редки случите, в които са подложени на натиск както от самите родители, така и от учители, за неправомерно издаване на извинителни бележки“, допълват оттам.
Джипитата съобщиха, че не са уведомявани за подобна мярка от страна на Министерството на здравеопазването, здравната каса или съсловните организации.
“Предлагаме МОН да обърне сериозно внимание и да промени съответната нормативна уредба като даде възможност на родителите, когато преценят за необходимо да представят пред училищните власти, подписана от тях извинителна бележка в срок по-голям от сега регламентираните 3 учебни дни. Убедени сме, че има и други, по-ефективни решения, до които може да се достигне ако се обсъдят с всички заинтересовани“, казват от организацията на личните лекари.