Депутатите отхвърлиха идеята на БСП здравното министерство да връща пари за трансплантации

30 януари 2020, 14:55 часа • 2334 | прочитания

Парламентът отхвърли на първо четене в пленарна зала предложените от БСП промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.

Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер

Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист

В предложения законопроект социалистите настояват Министерството на здравеопазването да възстановява направените разходи от лечебните заведения за трансплантация на органи, както и всички свързани с нея разходи, включително разходи за диагностика и кондициониране на донора, както и лечение на донора и реципиента в следтрансплантационния период.

Също така и за трансплантация на тъкани и клетки за лечение на заболявалия, определени с наредба на министъра на здравеопазването, включително разходи, свързани е донора и реципиента в предтрансплантационния и следтрансплантационния период.

„Министерството на здравеопазването е длъжно да осигури чрез бюджета за съответната година всички средства за обезпечаване на тези дейности“, пише в законопроекта.

Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите

Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС

Левицата настоява още да може да се заявява изрично не само съгласие, но и несъгласие, а лицата, изразили съгласие за вземане на органи, тъкани и клетки след смъртта им, да бъдат вписани в служебния регистър на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.

От МЗ заявиха, че предложените промени във връзка с финансирането на този етап категорично не могат да бъдат подкрепени, тъй като противоречат на вече приетите бюджетни закони и Закона за публичните финанси.

„Оценявам значимостта на мерките, които трябва да се предприемат за увеличаване на донорството, но не мога да се съглася, че предложените от Вас мерки са приложими в ежедневната ни практика.

Не мога да се съглася, че няма да се съобразяваме с волята на близките на починал, който сам е изразил съгласие. Надявам се скоро да пристъпим към разглеждане на предложения от МС законопроект и в процеса на обсъждането му можем да изчистим всички проблемни моменти в законодателството“, каза пък депутатът от ГЕРБ д-р Венка Стоянова.

Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?

Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена

„Това, че МЗ е предложило законопроект, в който има меко казано пропуски, не означава, че не може да се правят и други корекции. Според статия в списание „Нейчър“ държавите в Източна Европа са посочени като страни, извършващи трансплантационни дейности, които са рискови и без необходимото качество, визирайки по-специално трансплантациите на хемопоетичните стволови клетки.

Липсата на донорски регистър, използване на клетъчен материал от чужди държави, недостатъчното финансиране на дейностите по трансплантации, утежнява процедурите по контролиране и реализиране на донорската ситуация“, коментира вносителят на законопроекта проф. Георги Михайлов.

Проблемните моменти ще бъдат дискутирани отново при разглеждането на Закона за лечебните заведения, решиха още депутатите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес