Бившият директор на Фонда за лечение на деца д-р Тинка Троева заяви, че ще потърси отговорност от министъра на здравеопазването проф. Николай Петров заради обвиненията му към нея. Това каза тя в телефонно включване по БНТ.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
На въпрос защо детето, изпратено на лечение в Германия, заради което се стигна до уволнението на Троева, не е било вписано в регистъра за трансплантации, Троева отговори, че това не е задължение на Фонда: "В правилника много ясно е написано."
В същото време председателят на Управителния съвет на Българската асоциация за защита на пациентите Пламен Таушанов каза пред bTV, че това, че детето не е вписано в регистъра по трансплантации, не е големият проблем. По думите му според хистологичните изследвания на бебето не е установена цироза на черния дроб, което не предполага трансплантация. Таушанов обяви, че специалистът, който е препоръчал изпращането на детето в Германия, от „15 години е изпращал пациенти в тази клиника.“ Междувременно визираният специалист е починал.
Според Таушанов Фондът за лечение на деца в този му вид е безплоден.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
"Тази практика на гласуване без план на лечение имитира бързане, но реално може да бъдат пренебрегнати интересите на деца", допълни още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
По-рано членът на Обществения съвет на Фонда Пенка Георгиева каза пред БНТ, че решението за уволнението на д-р Троева е било прибързано.
Георгиева призна, че е имало административни нарушения, но е на мнение, че д-р Троева и министърът е можело да се разберат по случая.
Министърът на здравеопазването проф. Николай Петров каза, че такава трансплантация у нас би излязла около 60 хил. евро, докато в Германия ще е на стойност 120 хил. евро.
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Той все пак допълни: "Не ми се ще да говорим за финансови щети, иска ми се детето е добре." Според него най-голямото нарушение в случая, е че детето не е консултирано в българска клиника и не е регистрирано в регистъра за трансплантации.
Проф. Петров допълни, че до решението за уволнение се е стигнало след "редица натрупвания", но този случай е "прелял чашата" на неговото търпение. Припомняме, че на 12 септември от министерството на здравеопазването (МЗ) съобщиха мотивите за уволнението на д-р Тинка Троева.
Като мотив за освобождаването от министерството на здравеопазването посочват твърдението, че "д-р Троева е системно нарушавала Правилника за дейността и организацията на работата на Фонда, на реда за издаване на формуляр S2, регулярно заобикаляне на ясно разписани процедури, сред които и притеснителната практика да се изискват становища от медицински специалисти, които не фигурират в списъка на утвърдените от министъра външни експерти към ЦФЛД. Сигнал е изпратен до прокуратурата на Р България." В становището си, след свикан по случая консилиум, националният консултант по трансплантология проф. Любомир Спасов е категоричен, че трансплантацията може да бъде осъществена в България.