Реалистичният сценарий за постигане на колективен имунитет в България е към края на октомври. Това каза в интервю за БНР д-р Стоян Монев, който работи в болница в Германия.
Още: Важна стъпка в битката с човешкия папилома вирус у нас
Още: БЛС: В електронните здравни досиета има информация за алергиите, проблемът е в достъпа
Можем с ваксина да изградим по-добър и по-траен стаден имунитет, посочи той.
Като че ли, комуникационно погледнато, ваксината на „Астра Зенека“ е неспасяема, коментира д-р Монев. По думите му има "стотици пъти по-добри данни на хората, които се ваксинират с „Астра Зенека“, но числата не работят, защото хората реагират емоционално.
„Към момента все още не сме забелязали ваксините на „Астра Зенека“ да залежават. Има предпочитание към другите ваксини сред младите хора“, разказа д-р Монев за случващото се в Германия.
Още: Безплатни консултации през месец април с водещ турски професор по ортопедия проф. Ерден Ертюрер
След 150-200 случая на 100 хиляди ситуацията е изпусната от контрол, отбеляза Стоян Монев относно управлението на здравната криза в България. Ситуацията не е под контрол, а закриването на щаба не е добра мярка, смята той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. д-р Деря Балбай отново ще консултира пациенти с урологични проблеми в София
Още: Вместо 50, изминават 100 км: Проблеми пред Спешната помощ по пътя Луковит – Плевен
„Няма да успеем да се справим с тази вълна на пандемията само с ваксинация. Единствено санитарните и хигиенните мерки могат да пречупят тази вълна“, допълни Монев, според когото топлото време няма да реши проблема.