Реалистичният сценарий за постигане на колективен имунитет в България е към края на октомври. Това каза в интервю за БНР д-р Стоян Монев, който работи в болница в Германия.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Можем с ваксина да изградим по-добър и по-траен стаден имунитет, посочи той.
Като че ли, комуникационно погледнато, ваксината на „Астра Зенека“ е неспасяема, коментира д-р Монев. По думите му има "стотици пъти по-добри данни на хората, които се ваксинират с „Астра Зенека“, но числата не работят, защото хората реагират емоционално.
„Към момента все още не сме забелязали ваксините на „Астра Зенека“ да залежават. Има предпочитание към другите ваксини сред младите хора“, разказа д-р Монев за случващото се в Германия.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
След 150-200 случая на 100 хиляди ситуацията е изпусната от контрол, отбеляза Стоян Монев относно управлението на здравната криза в България. Ситуацията не е под контрол, а закриването на щаба не е добра мярка, смята той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
„Няма да успеем да се справим с тази вълна на пандемията само с ваксинация. Единствено санитарните и хигиенните мерки могат да пречупят тази вълна“, допълни Монев, според когото топлото време няма да реши проблема.