Все повече страни не се справят добре в борбата с коронавируса. България също е в списъка с държавите, които трябва да действат по-активно. В Европа кривите на графиката са сходни и това е обяснимо, обясни пулмологът д-р Александър Симидчиев пред БНР.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
„Отдавна твърдя, че ако имаме адекватно поведение, борбата с коронавируса ще е ефективна и дори можем да го победим. Но задължително трябва да сме единни, а за съжаление не сме - нито за мерките, нито за ваксините.“
Данните от последните дни със сигурност отразяват и броя на хората с постинфекциозен имунитет, независимо колко траен е той. Сравнявайки други подобни вируси може да се очаква този имунитет да е между 1 и 2 години.
За съжаление обаче за България не можем да видим графика, която реално да отразява броя на преболедувалите (необходима представителна извадка).
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Ваксините дават възможност защитените хора да станат повече, без да са преболедували с всички рискове на инфекцията, подчерта д-р Симидчиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Той обясни, че след десетки милиони ваксинирани, вече можем да се спокойни, че ваксините действат според очакванията на базата на клиничните проучвания – относно защита и евентуални странични ефекти.
Ако преболедувалите искат да подкрепят имунитета си, най-добре е да се ваксинират след всички други, препоръча още специалиста.