"Налице е нов вариант на вируса, който от две седмици нараства по-бързо в сравнение с другите варианти. Това кара все повече колеги да смятат, че той се предава много по-лесно. Отделно в този вариант има много повече мутации от това, което се очаква на базата на еволюцията на този вирус". Това коментира епидемиологът д-р Петър Марков, преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина, пред БНТ относно новия щам на COVID-19, заради който Великобритания се оказа блокирана.
“Няма индикации вирусът да е по-смъртоносен. Дори фактът, че е по-заразен, е в сферата на хипотезите. Нещата, обаче, клонят на там, защото вирусът преди месец и половина е съставлявал около 10-15% от заразените в Югоизточна Англия, а преди седмица той вече е в Лондон – повече от 60% от заразените са точно с този вариант”, обясни той.
“Коронавирусът е РНК-вирус, а те мутират много и изменчивостта при тях не е необичайна. Необичайно е, че тук има повече мутации от очакваното и предимно са групирани в спайк протеина“, добави д-р Марков. “До момента нямаме индикация, че вирусът е по-опасен по отношение на патогенност. Става дума за нещо, което се случва и не е добре изяснено, което води до почти паническа реакция", каза още специалистът.
По думите му всички видове ваксини, независимо от използваната технология, ще действат и срещу новата разновидност на вируса. “Крайната им цел е да сервират на имунната система на организма частици или цял вирусен протеин, който е безвреден, но който води до образуване на имунен отговор. Имунният отговор е такъв, че едновременно много различни антитела срещу различни части на този протеин се образуват и го атакуват от всички страни и по различни начини”, обясни епидемиологът. Ваксините съдържат т.нар. “информационна РНК, която е инструкция за синтезиране от човешката клетка на единствен вирусен протеин, който след това служи за имунен отговор срещу самия него”, обясни д-р Марков.