Д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Управителния съвет на Българския лекарски съюз и общопрактикуващ лекар, смята, че COVID зоните не работят в полза на пациентите. Това той заяви пред БНР.
"Ние като лични лекари сме изключени от това лечение, а пациентът, за да получи тези медикаменти за домашно лечение, трябва да отиде само в такава зона, в определен за него коридор, а след това ще се окаже, че аз като негов личен лекар ще проследявам лечението му", поясни д-р Брънзалов.
"Същевременно, рецептата за домашно лечение е само електронна и на нея може да се изпишат медикаменти само от три групи, определени от Министерство на здравеопазването със списък. Освен това се оказва, че част от тези медикаменти изобщо ги няма в аптеките", добави той.
В такъв случай кой именно лекува тези пациенти на домашно лечение, пита лекарят - дали джипитата им или медиците от специализираната извънболнична помощ.
По думите му, разкритите зони са много малко, необходими са не 150, а 1500 COVID зони. В момента 8 области пък изобщо не разполагат с такива центрове, изтъкна д-р Брънзалов.
По мнението му НЗОК трябва да разшири пакета от изследвания за проследяване на COVID пациентите, като включи и изследването за съсирването на кръвта.
Д-р Брънзалов сподели в предаването и че 40% от пациентите му вече са ваксинирани, като дори питат и за трета бустерна доза, тъй като виждат ефекта от досегашните дози. Той призна, че има и ваксинирани пациенти, които са се разболели впоследствие, но те са едва трима и са изкарали много леко Делта варианта.