Няма логика водещ лекар в болница да взима 2 200 лв., а директорът - 25 000 лв. У нас няма нито една частна болница, която да има дълг. Всички държавни обаче са с дългове. Това заяви д-р Мирослав Ненков по повод твърдението на общински, държавни и частни болници, че няма да могат да осигурят началните заплати, заложени в колективния трудов договор, ако не се повишат цените на клиничните пътеки.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
ОЩЕ: Д-р Ненков: Безмерно алчни хора са се вкопали в здравеопазването
Той не вярва пациентите да останат без здравна помощ. "Има много болници, които функционират документално, така че дори да бъдат закрити, нищо няма да се случи. Общинските малки лечебни заведения служат само за политически цели на локалните лидери", заяви той в ефира на Нова телевизия.
По думите му разпределението на парите на персонала зависи от определени фактори под директора, който се грижи първо за себе си, за своята старша сестра, пък каквото стане за другите. "Това е манталитет и той няма как да бъде излекуван административно. Това насилие върху болниците да вдигнат заплатите е чисто политически акт. Ето, ние увеличихме заплатите на лекарите, много сме готини", каза още д-р Ненков.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
ОЩЕ: Д-р Мирослав Ненков: Увеличават се парите в здравеопазването, но се краде
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
„Имаме огромно желание в здравеопазването да се получават едни добри заплати, които да съответстват на всеотдайността на служителите. Проблемът е, че болничната дейност у нас е прекалено регулирана. Първо от медицинските стандарти, където се казва, че в едно отделение трябва да работят минимум 6, 8, 12 лекаря. В следващия момент клиничните пътеки залага един минимален престой на болния. Тоест, ако вие се чувствате добре на третия ден, трябва да останете до шестия, защото така е заложено. Това ограничава броя на пациентите, които може да се лекуват. Последната регулация са лимитите. Дори да се увеличат пътеките, за което се борим, да се покрие поне инфлацията, която е в момента, това пак не води до решение на проблема”, коментира от своя страна д-р Лалка Коева, член на Националното сдружение на частните болници.