На национално ниво нямаме никакъв недостиг на лекарства. Вероятно обаче се извършва реекспорт на лекарства. Внесъл съм законови текстове в парламента, до дни ще бъде забранено. Става въпрос за кортикостероиди, нискомолекулярни хепарини и антибиотици. Това излезе от думите на здравния министър проф. Костадин Ангелов.
Още: Грипна ваканция във Видин, Добрич обяви епидемия
Още: Лекар: Странна грипна епидемия с празни чакални
Основното ни притеснение е, че тече самолечение. "Имам много приятели, които имат силно заострено чувство за страх", подчерта Ангелов и като ги питал защо го пият антибиотици, след като не са клинично болни, отговорът бил от страх да не се разболее. И призна, че има хора, които купуват лекарства профилактично, в случай на нужда.
"Ако започне тази психоза да води действията на хората и се прехвърли в лечебните заведения, ще почне да става опасно", подчерта министърът. "Ние не знаем с кого общуваме и именно това незнание може да донесе заболяване", каза още той.
Натискът върху здравната система е изключително сериозен. Вчера в София е имало над 550 повиквания на "Спешна помощ". Броят на линейките, които са обслужвали столицата, е бил 40. "Въпросът е, че всеки, който почувства симптоми, търси помощ и това е човешко – той очаква да е в лечебно заведение", подчерта Костадин Ангелов пред Нова телевизия, но предупреди, че лекарите следват много строги протоколи при преценка кой случай е за болница и кой не е. Вчера само 35 от столицата са отишли в болница, други 200 са си останали на лечение вкъщи, обясни здравният министър.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Проблемът е един-единствен – липсата на лекари и медицински сестри. В тази ситуация най-важното е хората да останат вкъщи, да не се срещат с големи групи хора. Навсякъде липсва персонал – и в Германия липсват около 30 000 медицински сестри, колкото и в България, каза още Ангелов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
В рамките на 2 дни трябва да имаме отговор на въпроса дали антигенните тестове могат да са алтернатива на PCR тестовете. Ако са алтернатива, пускаме достатъчно количества тестове – в РЗИ-тата, в линейките, в поликлиниките, обясни Ангелов. Той добави и, че личните лекари искали да дават направление за тест по преценка, но има вече разбиране това да е за антигенни тестове. Но за целта трябва да има анекс към рамковия договор между НЗОК и Българския лекарски съюз. Готова била и системата за електронни направления, по думите на проф. Ангелов.
Хронични болните пациенти, които имат нужда от продължително лечение, не са спрени, увери здравният министър. Той отрече и, че "Ремдесивир" е за "избрани" пациенти. И даде пример със случай, нашумял през Нова телевизия – директорът на Първа градска болница не е подал заявка за "Ремдесивир" пред РЗИ. Логистика е това, настоя министърът. "Не всеки пациент с коронавирус трябва да получава "Ремдесивир" – има строги показания, има странични ефекти", подчерта Ангелов.
Здравният министър се ядоса и на информация, че в болница в Бургас - "Маджуров", искала 700 лв. за прием на пациент, защото клиничната пътека от 1200 лева не стигала дори "само за антибиотика".
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
За финал Ангелов коментира предложението на управителя на частната МБАЛ "Света София" д-р Христо Мазнейков. Ангелов обясни, че е говорил с него, но той казал, че трябвало да бъдат намерени лекари и медицински сестри. "Обсъдихме този въпрос - към настоящия момент има достатъчно легла, обезпечаваме ги с лекари и сестри, но нямаме възможност да пратим лекари и сестри в болницата на д-р Мазнейков. Ако той предложи лекари и сестри, със сигурност ще се възползваме", каза министърът.
Още: "Черна статистика: 106 души починали след заразяване с коронавирус за денонощие"