Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българските власти не обявяват локдаун, защото обществото не било готово

11 март 2021, 11:22 часа • 3469 прочитания

Българското общество на този етап не е готово за пълно затваряне. И ако направим всичко това, нито ще бъдем разбрани, нито ще получим съдействие. Това заяви в отговор на журналистически въпрос здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Освен това допълни, че за разлика от други страни в България доверието в институциите не е голямо.

Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев го подкрепи и също насочи отговорността за разпространението на заразата към поведението на хората. И двамата се отрекоха от праговете, които те самите определяха през последните месеци, след които заявиха, че ще се налагат ограничения в цялата страна. Обявиха, че няма как да контролират поведението на всеки гражданин.

Министърът обясни решението да се взимат мерки на местата с висока зараза, а не национални, както се случи няколко пъти през миналата и началото на тази година тъкмо с неспазването им от страна на хората, особено на ограничени места, където не е имало заразени. Той прехвърли отговорността към хората и обяви, че е получил видеоклипове за танцуване по масите на заведения на 8 март. "Не говорим за капацитет и за вечерен час на работа на заведенията, а за отношенията на хората", посочи той.

"Реагираме в движение. Няма правилно и неправилно решение, действа се като при война", обяви още министърът. Той увери, че на масата до него не стоят безотговорни хора. "Не се страхувам от мерките и тяхното налагане. И ако се наложи, ще го направим. Нямаме колебания в тази посока", заключи той.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев го подкрепи и също насочи отговорността за разпространението на заразата, определена като експоненциална, към поведението на хората. И двамата се отрекоха от праговете, които те самите определяха през последните месеци, след които заявиха, че ще се налагат ограничения в цялата страна. Обявиха, че няма как да контролират поведението на всеки гражданин. Първоначално за такъв праг бе определена заболеваемостта от 200 на 100 хил. души, а по-късно бе завишена на 300 на 100 хил.

Още: "Борбата" с COVID-19 в малките градове: Влизаш здрав, излизаш болен

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес