Български фин термометър хваща инфекции часове преди те да се проявят. Негов създател е алергологът проф. Тодор Попов, от МБАЛ "Св. Иван Рилски" в София. В момента разработката се тества клинично в Инфекциозна болница със заразени от COVID-19 пациенти.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
За изобретението съобщи на брифинга на Националния оперативен щаб националният здравей инспектор д-р Ангел Кунчев, който го включи в контекста на това как здравната система сега се анализира и се забелязват позитиви и негативи в следствие на коронавируса.
Клинично тестване
Прототипът на проф. Попов съществува от 20 години, но едва в момента започва клиничното й тестване. Стана ясно от разказът на алергологът пред БНТ.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
В момента върви изследване при пациенти, които са били контактни на болен - доколко у тях температурата се променя, качва ли се и пр.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
"Ние провеждаме клиничен експеримент в момента. Мерим температури и проверяваме – хипотезата, на която сме стъпили, е при тези контактни лица независимо, че е прекалено рано да мислим за други тестове – и при тях температурата се увеличава. Та имаме прозорец, в който можем да действаме след рана диагностика и реакция.", обясни професора.
На какъв принцип работи термометърът?
Финият термометър може да предвиди инфекция в белите дробове. Това, което е новото е да измерваме температурата на издишания въздух, тя е различна от тази на челото или под мишниците, подчерта той.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
"Всъщност той измерва всякакъв вид възпаления в дихателните пътища или дава представа има ли процеси довели до склерозиране на белия дроб, например при астма", каза още проф. Попов.
"Когато се появи начално възпаление, характеристиките му предполагат, лигавицата да набъбне и стане по-топла, също като се ударите – се получава рана. Същото става и с белия дроб. Това възпаление минава през дихателните пътища. С фина апаратура можем да хванем нюансите и измервайки температурата от издишания въздух да правим заключения в белия дроб."
"Знаем, че всяка зараза (туберкулоза, коронавирус и пр. ) започва от белия дроб преди да се разпространи в цялото тяло. И така можем да го хванем още в началото. Това вече е и въпрос на сръчност и опит, за да се случи. Пък и кръвните тестове се позиционират доста по-късно в лечението или диагностиката.", подчерта предимствата на термометъра професора.
"Ние знаем и сме го проверявали при обикновен грип или при други вирусни инфекции и всякакви възпаления на дихателните пътища, че тази температура в белия дроб тръгва нагоре много преди самата инфекция. При грип е 24 часа по-рано. При обикновена настинка е 72 часа по-рано. Така може да се проследи и COVID-инфекцията", каза още той.
Температурата зависи от много неща – пушене, хранене, емоционално състояние, стрес. Така че температурата не може да бъде единствен показател, а трябва да бъде отчетен съвместно с други компоненти и симптоми, подчерта професора.
Как действа термометърът?
Термометърът действа с приложение за телефон в момента. Апликацията е правена за астма.
Този термометър е свързан с платформа. Сигналът се предава на определен сайт, където цялата информация се архивира и пази. Всеки с определено ниво на достъп може да провери каква е температурата му.
"Този уред е индивидуален уред. Замислено е всеки с хронично белодробно състояние да си знае собствената температура. Да си я мери сутрин и вечер и при разлика да вземе мерки.", каза професора.