Против членството на лекарски асистенти и фелдшери в Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) се обявиха в отворено писмо студентите лекарски асистенти. Още в края на февруари Българската асоциация на студентите лекарски асистенти (БАСЛА) поискаха в писмо до министъра на здравеопазването Кирил Ананиев нормативно регламентиране на професионалните дейности и създаване на самостоятелна съсловна организация съвместно с фелдшерите за защита на интересите им.
В разпространеното вчера отворено писмо до БАПЗГ и медиите те заявяват, че не припознават тази организация като защитник на правата и интересите си. "Ние, студентите лекарски асистенти, настояваме за предоставяне на законодателна възможност за членуване на професионалистите лекарски асистенти, съвместно с практикуващите фелдшери, в самостоятелна професионално-съсловна организация, за което сме сезирали институциите в Р България”, пишат в писмото си от ръководството на студентската организация.
От БАСЛА категорично заявяват, че се противопоставят на принудителното им членство, като бъдещи асоциирани специалисти в организацията на професионалистите по здравни грижи, съгласно Закона за професионално-съсловните организации. Те смятат, че БАПЗГ не познава спецификата на професионалната им дейност, за да ги представлява пред държавните институции. И припомнят, че до настоящия момент БАПЗГ не е сезирали Министерството на здравеопазването (МЗ) за необходимостта от нормативно регламентиране на професионалната дейност на лекарските асистенти и дори не е предложила актуализирането на Наредба N 1 на МЗ от 08.02.2011 г.
с дописване на професията “Лекарски асистент” след професията „Фелдшер“. Документът регламентира професионалните дейности, които медицински сестри, акушерки, асоциирани медицински специалисти и здравни асистенти могат да извършват по назначение или самостоятелно. Това обстоятелство е и причина и основание работодатели да отказват да ги вземат на работа, защото не могат да им изготвят длъжностни характеристики, алармират от БАСЛА.
“Смятаме, че е редно и законно право на всяка такава професия да се саморегулира чрез собствено представителство, а не под общата шапка БАПЗГ. Считаме, че няма как една професия да има компетенциите на друга. Не може и няма право БАПЗГ да представлява еднолично толкова много и различни професии, които са принудително „обединени“. И не на последно място, искаме да заявим, че професия „Професионалисти по здравни грижи“ няма, а е направление в обучението!”, завършва писмото на БАСЛА.
Преди дни за самостоятелна съсловна организация се обявиха и физиотерапевтите, а здравният министър Ананиев им обеща да търси консенсус по темата. За собствени съсловни организации настояват и други професии от сектора - акушерки, зъботехници, помощник-фармацевти. И макар мнозинството в БАПЗГ да са медицинските сестри, в началото на протестите през март ръководството на организацията се обяви за диалог, а не за протести. Своята пълна подкрепа към исканията на БАСЛА в свое писмо до здравния министър са изразили и от Асоциацията на студентите медици в България, която обединява студентите от шестте медицински факултета в страната и съществува вече 29 години.
Лекарските асистенти са професионалисти, които са приемник на професията “фелдшер”, закрита като специалност преди 20-ина години. Сега студенти по специалността "Лекарски асистент” има в Медицинския университет в София и в Тракийския университет в Стара Загора. В края на миналата година завърши първият випуск от 23-ма абсолвенти в учебното заведение в града на липите.