Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бюджетът на НЗОК мина заедно с мораториума върху нови лекарства

29 ноември 2017, 19:00 часа • 2266 прочитания

Предложението на надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса да се наложи забрана за плащане на нови лекарства, терапии и дейности през следващата година беше прието на второ четене от мнозинството в Народното събрание заедно с целия проектозакон за бюджета на касата за догодина.

Припомняме, че по-рано днес (29 ноември) омбудсманът Мая Манолова обяви, че ще сезира Конституционния съд, ако при второто четене на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2018 година бъде запазен мораториумът за плащане на нови медицински дейности и лекарства.

От мораториума върху новите лекарства се очаква да бъдат спестени 25-30 млн. лева и той засяга петнайсетина лекарства срещу онкологични, онкохематологични и ревматологични заболявания, които са от най-ново поколение и се предписват като втора и трета линия на терапия, когато традиционното лечение не е дало резултат.

Мораториумът беше защитен досега единствено от финансовия министър Владислав Горанов и неговия бивш заместник и настоящ здравен министър Кирил Ананиев, който оглавяваше Надзорния съвет на НЗОК допреди две седмици.

Прието бе и предложението на депутата от ГЕРБ и председател на здравната комисия Даниела Дариткова, внесено между първо и второ четене, с което тя предложи да се включат по още 7 млн. лв. за здравноосигурителни плащания за първична извънболнична помощ и за здравноосигурителни плащания за специализирана извънболнична медицинска помощ.

Преди това парламентът прие 27 млн. лв. допълнително за медико-диагностична дейност, извънболнична и дентална медицинска помощ. 

Така перото за здравноосигурителните плащания за първична извънболнична помощ от 207,2 млн. лв. стават 214,2 млн. лв., а тези за специализирана от 222,3 млн. лв. се увеличават на 229,3 млн. лв.

Освен това по предложението на Даниела Дариткова от ГЕРБ Народното събрание прие допълнителни средства в размер на 10 млн. лв. за здравноосигурителните плащания за дентална помощ. Първоначалното предложение бе в размер на 157 млн. лв., а с промените става 167 млн. лв.

Също по нейно предложение бяха отпуснати още 3 млн. лв. за здравноосигурителни плащания за медико-диагностична дейност. Така средствата по това перо от 80 млн. лв. стават 83 млн. лв.

В рамките на дебата Дариткова заяви, че това действие за разпределяне на резерва не е иновативно и припомни бюджета на НЗОК за 2014 г. при министър Таня Андреева. Според нея в предложението ѝ е запазена рационалността.

Депутатът от БСП Георги Йорданов обърна внимание, че "червените" искат да се увеличи обемът на средствата за клинични пътеки.

Скандално, но парламентът прие и друго - с бюджетни средства от НЗОК т.е. от парите на данъкоплатците да се купува недвижимо имущество. Това стана с промяна в чл. 24, т. 5. в Закона за здравното осигуряване. Там беше сложена думичките "включително недвижимо имущество", вместо досегашните "без недвижимо имущество".

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес