Кръводарителите стават по-малко, а необходимостта от тях винаги е голяма. Това каза за Радио "Фокус" - Бургас д-р Людмила Желязкова, началник на Отделението по трансфузионна хематология към УМБАЛ – Бургас. Според нея причините за намалелия брой желаещи да кръводарят са няколко.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"Обясняваме си го първо с цялата ситуацията около COVID - 19, както и с това, че започнаха да се прилагат все повече ваксини. По последна заповед на Агенцията по лекарствата не може да се кръводарява до един месец след втората игла. Като добавим броят на контактните лица и на активно болните от COVID - 19, подборът от кръводарители става все по-труден, а желаещите - все по-малко", поясни д-р Желязкова.
Тя посочи, че дарители на реконваелсцентна плазма също постъпват рядко в Отделението, като с последните четири транспорта до Центъра в Стара Загора няма нито една изпратена банка от Бургас.
"Необходимостта от кръв и кръвни съставки винаги е била висока, предвид операциите по спешност. Плановите са спрени, но спешните не са, а има страшно много гинекологични и хирургични случаи, за които тя трябва да е налична", посочи още д-р Желязкова.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Всички, желаещи да дарят кръв, трябва да са на възраст между 18 и 65 години, да са клинично здрави, да нямат хронични заболявания и да не приемат лекарства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
За преболедувалите COVID - 19 и желаещи да кръводарят за създаване на реконвалесцентна плазма, има и няколко допълнителни условия: да докажат, че имат положителен PCR или бърз антигенен тест, от чието издаване да са минали между 40 дни и 3 месеца. "В момента на даряването трябва да бъдат възстановени след заболяването, да бъдат клинично здрави и симптомите им да са отзвучали", допълни д-р Желязкова.