Заповедта на министъра на светли понеделник изненада всички колеги. Нямаме готовност да започнем имунизациите веднага. Някои от лекарите може и да успеят да започнат детски консултации в четвъртък. По скоро ваксинациите ще започнат поетапно. Това коментира пред БНТ зам.-председателят на БЛС и общопрактикуващ лекар д-р Николай Брънзалов.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
В заповедта на здравния министър Кирил Ананиев се посочва, че от днес, 21 април, трябва да бъдат възобновени плановите детски консултации, основните задължителни имунизации, женските консултации, както и плановият прием в лечебните заведения. Те бяха спрени след обявяването на извънредното положение заради коронавируса на 13 март. В разпоредбата е уточнено, че детските консултации и дейностите по поставяне на задължителните имунизации ще се извършват при строги противоепидемични мерки за сигурност в дните вторник и четвъртък, като в посочените дни общопрактикуващите лекари не следва да обслужват други лица от своите пациентски листи. Предварителното записване на час ще е задължително.
Д-р Николай Брънзалов заяви, че "голяма част от съсловието подкрепя концептуално мерките на здравния министър", защото "светът не е COVID-19", но очаква Министерството на здравеопазването на разпише по-точни указания за прилагането на заповедта.
"Истината е в детайлите", подчерта той и допълни:"Аз лично бях запознат със заповедта някъде около 20 минути преди тя да излезе."
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"Ние нямаме готовност още от днес да стартираме с плановите имунизации на децата, защото това е свързано с прозвъняване на родителите. Трябва да се определят часове да няма струпване пред кабинетите. Не може един лекар, който има 10 или 20, или 100 деца в практиката и от тях 5 подлежат на имунизация, вторник и четвъртък друго да не прави, защото го чакат 2000 пациенти с други здравни проблеми", каза още д-р Николай Брънзалов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Излиза и друг казус: "След четири почивни дни има много пациенти, които не са деца и аз съм поел ангажимента да направя нещо за техния здравен проблем. Тях трябва ли да ги връщам?, попита медикът.
И още въпроси без отговор: "Голяма част от моите колеги просто нямат такива деца или не толкова много като бройка в практиката. Те какво ще правят вторник и четвъртък?", заяви той.
"Днес е 21-ви, вторник, трябва да се наруши заповедта на министъра на здравеопазването по време на извънредно положение, ако приема един единствен пациент над 18 години. В този кратък срок не може да се получи", коментира той.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
В Националния оперативен щаб казусът коментира националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. От думите му стана ясно, че указания има подробно дадени. "Това е кампания, не трябва да стане от днес за утре. Това, че сме дали тези два дни за имунизация, е да предупредим хората да не ползват тези два дни. Лекарите могат сами да си изберат графика - нека си направят план и да уведомят пациентите си. Много са различни практиките - всеки ще си направи план, обясни д-р Ангел Кунчев и добави:"Никога в една заповед не можем да опишем всички условия. Повечето лични лекари са отделени от общата част. Препоръчали сме имунизациите да не се правят в общи манипулационни. Вероятно няма кой по-добре да организира работата от тях самите, които сами знаят колко хора канят и как ще ги имунизират".
"Да, може да се определят часови зони, в зависимост от структурата на пациентите при личния лекар. Може да се определят зелени коридори, но в зависимост от архитектурата на лечебното заведение, за да може безопасно пациентите да бъдат имунизирани. Да, има такива, в които е невъзможно да поддържат зелен коридор. Пациенти пред кабинетите не трябва да има. Всички трябва да го разберем вече. Тази COVID криза трябва да изправи някои стари неща, които има в системата, и нека продължим с правилните, а не с неправилните неща", подчерта д-р Брънзалов.