Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БЛС иска промяна на пакета дейности, покриван от НЗОК

12 септември 2014, 15:41 часа • 29716 прочитания

Българският лекарски съюз (БЛС) ще настоява да бъде променен основният пакет от здравни дейности, покривани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Целта е в него да бъдат включени две нови процедури - анестезия и работа на патоанатомите. За тази промяна в Наредба 40 БЛС настояват от години.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

С промяната двете дейности - анестезия и дейностите на патоанатомите ще се заплащани отделно и ще бъдат отделени като процедури. От Лекарския съюз са изчислили, че за това са нужни около 40 милиона лева, посочи председателят на организацията  доктор Цветан Райчинов преди първоначалните преговори по Националния рамков договор в НЗОК, информира БНР.

От съсловната организация ще поискат и извеждане на редките болести в отделен фонд, който да ги покрива или те де се финансират от здравното министерство, а не от Касата, както е досега. Същото ще предложат Лекарският съюз и за интензивните грижи - те да бъдат към Спешната помощ и така да се финансират от министерство на здравеопазването.

В предаването „12+3“ д-р Станимир Хасърджиев – председател на Националната пациентска организация, каза, че Българският лекарски съюз за пореден път е поставил днес на масата на преговорите въпросът за това, че държавата продължава да бъде най-некоректният платец в здравната система.

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

Според него ако няма актуализация на бюджета на НЗОК за тази година, картината за следващата година тотално се променя, защото този недостиг от средства ще трябва да се поеме от следващия бюджет.

Д-р Хасърджиев каза още, че Националната пациентска организация подкрепя исканите промени в Наредба 40. Той обясни: "Това са част от специалностите, които някакси са извън системата и техният труд е крайно недооценен. Но пак стигаме до въпроса как ще се намерят пари за това".

Наистина във времето някой е добавял и вадил нещо от клиничните пътеки и по този начин е нарушена логиката на нещата. Решението, което взехме е на оперативно ниво, тъй като не можем да вземем други решения, които са свързани със законодателството. Най-много да помолим министъра тук-там да пипне някоя наредба. Това каза пред журналисти директорът на НЗОК д-р Румяна Тодорова след срещата, предаде "Фокус".

"Трябва наистина да се огледат алгоритмите на клиничните пътеки и доколкото е възможно да се коригират вътре нещата. Това, което аз лично споделих с Български лекарски съюз е, че нивата на компетентност на болниците по количествени показатели са определени, също така, че ние пак си говорим за качества, но всъщност количеството не може да търси качество. Трябва да имаме критерии за качество вътре, критерии за много ясно разписани индикации за хоспитализация и дехоспитализация“, обясни д-р Тодорова.

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати

Всичко това са елементи на клиничната пътека. Има кодове по клиничните пътеки, които като се проследят по системата, се оказва, че никога не е отчитано по тях и тези кодове излишно стоят вътре.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес