На всички лечебни заведения, независимо дали става дума за първична или специализирана дейност, лаборатории или болници, ще бъдат изплатени 85 % от очакваните в неепидемична обстановка средномесечни постъпления, независимо от отчетената дейност за периода.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Това договори Български лекарски съюз(БЛС) по време на преговорите с НЗОК и вече е записано в Анекса към НРД 2020-2022.
„Успяхме да договорим 85 на сто от очакваните в неепидемична обстановка постъпления да бъдат платени на лечебните заведения. Това означава, че ако например дадена болница има реализирана 70 на сто дейност за периода, то разликата от 15 % ще бъде покрита от НЗОК. Постигнатото гарантира осигуряването на заплатите на всички медицински специалисти, независимо от ограничена дейност заради кризата с Covid-19“, заяви председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
Въвежда се и отлагателен период до 01.09.2020 г. за видеозаснемането на определени оперативни интервенции от областта на медицинска специалност "Офталмология". Друга промяна записана в Анекса касае лечението на солидни тумори типични за детска възраст, като се разрешава на клиники и отделения по детска онкохематология да лекуват и пациенти навършили пълнолетие до 25 годишна възраст.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Предстои промените в Анекса към НРД 2020-2022 да бъдат публикувани в Държавен вестник и ще влязат в сила от 01.03.2020 г., се казва в съобщение на БЛС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По-рано днес финансовият министър Владислав Горанов коментира специално финансирането на здравната система, като призна, че "заработката" на лечебните заведения (бел. ред. – при търговския модел на здравната ни система държавните плащания зависят от броя пациенти) ще бъде по-малка и няма да бъде зачитана. Финансирането по НЗОК ще е 85% от средномесечната заработка – защото заради по-малкото пациенти и съответно клинични пътеки щяло да има спестяване от клинични пътеки за болниците.
Броят на пациентите в лечебните заведения е намалял заради извънредното положение и коронавируса.
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 6 април
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот