Не сме планирали създаването на хеликоптерни бази в болниците. Това заяви бившият служебен здравен министър д-р Асен Меджидиев относно изнесената вчера от кабинета "Денков" информация, че служебното правителство е сбъркало къде да прави оперативните площадки, където да престояват медицинските хеликоптери.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
ОЩЕ: Гасим пожари, разпалени от служебното правителство: Денков с критика към предишното управление
Каква е разликата между оперативна база и хеликоптерна площадка?
"Оперативните бази са с хангари, където са екипите, нощуват хеликоптерите, има пожарна охрана. Хеликоптерните площадки ги стартирахме в болници, защото хеликоптерът трябва да има къде да кацне, когато се превозва пациент. Болница с всички видове специалности в нея. Тъй като Министерството на транспорта възложи поръчка за наем на хеликоптери, ние очаквахме първите два хеликоптера още през юни месец и стартирахме първо изграждане на две оперативни бази с хангари и те са готови – "Враждебна", София и Долна Митрополия, Плевен. Единственото, което остана за Долна Митрополия, е да се оборудват помещенията за медиците и пилотите", обясни Меджидиев.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Той каза още, че проектът за спешна помощ по въздух (HEMS) е започнат през 2020 г., а е бил включен в Плана за възстановяване и развитие от служебното правителство на Стефан Янев. По думите му процедурата за закупуване на хеликоптерите не е била добре извършена, затова служебното правителство е стартирало нова и е сключило договора с италианската фирма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"Създадохме екипи, обучиха се 105 медика. Хеликоптерите под наем щяха да дойдат с пилоти и техници. Нашата отговорност беше да обучим медиците, което направихме. Създадохме и Национален център за спешна помощ по въздух, дори назначихме персонала в него. С двете оперативни бази искахме да започне процеса, паралелно с това се обсъждаше къде да бъдат другите бази, които трябваше да са общо пет - в София, Пловдив, Варна, Долна Митрополия и Безмер", каза бившият здравен министър.
ОЩЕ: Ето къде ще бъдат новите оперативни бази за спешна помощ по въздуха