Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ангел Кунчев: Дори терористичен акт не върна света назад, както вирусът го направи

11 юни 2021, 07:53 часа • 2290 прочитания

Какво ще се случи на есен е големият въпрос и това е, което ни притеснява. Това каза държавният главен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в студиото на БНТ.

Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.

Още: Над 620 души са потърсили помощ в „Пирогов” в новогодишната нощ

За отпадане на маските на закрито за ваксинирания персонал, Кунчев поясни, че там, където има струпване на много хора няма как да не се носят маски. При тези ниски стойности е приемлив рискът в по-малките помещения като фризьорските салони, малките магазини и малките спортни съоръжения, да не се носи маски, защото не крие някакви рискове, отбеляза той. 

Продължават спорове кое как да бъде по механизъм, по който заповедта да влезе в действие. За градския транспорт и големите съоръжения маските остават. 

Много се надяваме да се самоограничава вирусът. В момента сме свидетели на един естествен процес на респираторните вируси, при които  след бързия ръст, има бърз спад. Големият въпрос е докога ще продължи, като Кунчев е оптимист за лятото и за следващите 2-3 месеца.

Още: В света на клетката: Големите постижения за РНК и белтъците през погледа на проф. Радостина Александрова (ВИДЕО)

Още: Българка е с малария след почивка в Занзибар

Нещата не са приключили и сме много внимателни във всяка една нова стъпка, подчерта здравният инспектор.

Тезата как някои излизал и плашел е абсолютно неприемлива. Това не е плашене, а информиране и даване на съвети как хората да предпазят от пандемията, обясни Кунчев.  Никакъв терористичен акт не върна света десет години назад, но вирусът го направи, допълни той.

Колкото сме по-подготвени за една такава ситуация в борбата с епидемията, толкова по-добре, подчерта Кунчев. „Много са премерени мерки и стъпките, но пътят към връщането на нормалния живот е имунизацията“, изтъкна Кунчев.

За него спадът на случаите се дължи на големия брой преболедували, ваксинацията и на това, че хората започнали повече да се пазят. Основата причина за високата смъртност е състоянието на нашата нация, посочи той.

Още: След 5 години може да стане трагично: Д-р Николай Брънзалов обяви кои градове може да останат без лични лекари

Още: Колко ни струва липсата на имунизация? Говори д-р Гергана Николова

Между 20-25 000 имунизации се правят дневно, което за доц. Кунчев не е достатъчно, за да може до есента, да бъдем подготвени. Какво ли не опитваме, не знаем на кой свят сме, правим пунктове в парковете, в моловете, на морето, посочи доц. Ангел Кунчев. Вървят нещата, но темпът на ваксинирани би трябвало да е по-голям, допълни той.

„Повече ме е яд и ме боли, когато сме осигурили ваксините и хората се колебаят. Няма друг страна в Европа от нашата, която да осигури свободно и достъпно всички четири достъпни ваксини“, категоричен бе доц. Кунчев.

Според него, ако се работи с този темп на ваксиниране излишък на ваксини щяло да има. Тези ваксини са предвидени за нас и да направим така, че на есен да не пълним болниците и да бъдем здрави, уточни здравният инспектор.

По думите му, ако не достигнем до колективния имунитет, ще си платим по-късно. Медицината не е математика и не може да се каже, че всеки ваксиниран е на 100% предпазен. Над 90% има гаранция, че шансът да се разболееш е минимален или ако се разболееш, може да го прекараш по-леко, отчете Кунчев. Все още няма данни колко дълго ще се задържи имунитетът.

По казуса с пенсионирането на проф. Тодор Кантарджиев, Ангел Кунчев заяви, че професорът се чувства обиден, но казусът има две страни – ироническа страна и човешката гледна точка. Той благодари на проф. Кантарджиев за отделеното време в борбата срещу COVID-19.

Прочетете още по темата: Кунчев предупреди за индийския коронавирус и каза, че досега не е имало истинска кампания да се ваксинираме

Кунчев: Много вероятно е да има нова вълна на коронавируса, но не като в Индия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес