"На настоящия етап няма нормативна регламентация, с която диагностично лечебните дейности и осигуряването на лекарствени продукти за пациенти с редки заболявания да бъдат осъществени по отделен ред от тези на останалите заболявания“, заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарен контрол.
За 2018 г. НЗОК ще заплати над 114 млн. лв. за лечението на 6113 пациенти с редки заболявания, разясни той във връзка със стратегията за лечение на редките заболявания.
"През последните години редките болести се утвърдиха като приоритетна област на здравеопазването на страната ни. В края на 2018 г. в списъка са включени общо 135 заболявания. В началото на 2019 г. в него са добавени заболяванията спинална и мускулна атрофия тип 1,2 и 3, с което общият брой на редките заболявания по списъка стана 138", каза Ананиев.
Той посочи, че с това диагностично лечебните процедури и лекарствени продукти за пациенти с редки заболявания са в обхвата на задължителното здравно осигуряване.
За осигуряване на медицинското обслужване на тези пациенти в наредбите на Министерството на образованието са включени дейности както по ранна диагностика, така и за лечение и наблюдение на пациенти с редки заболявания в зависимост от вида на заболяването, хода на неговото протичане и потребностите на пациентите.
"Към настоящия момент в списъка на заболяванията за домашно лечение са включени 73 редки заболявания, като НЗОК заплаща терапията за тях. През последните 5 години заплатената от НЗОК сума за редки заболявания се е удвоила", обясни Ананиев и посочи, че голяма част от тези лекарства са иновативни и високотехнологични постижения в областта на фармацията и медицината.