COVID отделението на общинската болницата в Дулово остава само с трима лекари, след като всички (общо 16) медицински сестри и санитари са подали колективна оставка. На 20 автуст те са депозирали предизвестията си, съобщава Нова тв.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
В отделението са предвидени над 30 легла за болни от COVID-19 пациенти. В МБАЛ Дулово няма Инфекциозно отделение и инфекционисти, там се лекуват само пациенти в леко състояние. В момента там са хоспитализирани двама бони от коронавирус, които може да се наложи да се пренасочат за лечение към Многопрофилната болница в Силистра, която има Инфекциозно отделение.
Каква е причината за масовата оставка?
"Не напускаме заради това, че нямаме достатъчно предпазни облекла или че ни е обещано материално стимулиране, а не е изпълнено”, каза Фатме Тахир, старша сестра на отделението.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"От 6 години работя в тази болница и винаги съм идвала с желание на работа. През последните 12-13 дни обаче идвам със страх, не затова, че излагам здравето си на риск, а защото излагам близките си на риск. Откакто съществува това отделение, всички се отнасят с целия персонал като с прокажени", коментира още тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"Извънредните часове, в които работим, вече са непосилни за нас. В отделението за лечение на COVID-19 сме 4 сестри, редуваме се на 24 часа. Нямаме личен живот, откъснахме се от семействата си", каза една от служителките.
"Ние вече нямаме личен живот, нямаме социален живот. Откъснахме се от семействата и средата си. Докога?", попита друга сестра.
Директорът на болницата е безсилен - казва, че персоналът е на предела на силите си.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
"Досега съм провел разговор с всички сестри от вътрешното отделение и от другите отделения с въпрос дали някой не иска да бъде командирован. Всички категорично отказват", заяви директорът на МБАЛ-Дулово д-р Константин Попов. По думите му те ще приемат единствено, ако не се налага да лекуват болни от коронавирус.
Общинската власт няма ресурс да се справи и търси помощ от здравното министерство и РЗИ.
"Министерството трябва да помогне с логистика, с хора и със средства", каза председателят на Общинския съвет Невхис Мустафа. Дулово е част от България, подчерта тя.
Функционирането на цялата болница е поставено на карта. Ако до месец казусът не се реши, болницата може и да затвори врати.
Това е поредната болница в страната, в която медицинските работници подават колективна оставка. Причината е именно непосилните смени и извънредни часове, както и ниското заплащане в условията на коронавирус.
Преди дни медицински сестри опънаха палатките си пред здравното министерство в знак на безсрочен протест именно заради това и заради начина на функциониране на системата.
Разделение между сестрите няма, категорична беше тогава една от протестиращите. "По-скоро в голяма част от медицинските сестри има натрупан страх, от такива лекари като г-н Ангелов (бел.ред. Костадин Ангелов - настоящ министър на здравеопазването и бивш директор на Александровска болница), колкото и така да звучи, но е факт. В Александровска болница цари страх. Никой не смее да излезе и да каже какво се случва там. Така е и в цялата страна. Стигнали сме до етап, в който сме превърнати в едни безмълвни роби и ако някой си вдигне главата - репресии. Не ме е страх да го кажа, защото и ние сме минали през това нещо. Така че затова всичко е "Цветя и рози", но не е. И точно г-н Ангелов би трябвало да знае какво се случва в Александровска болница, и не само там. Знаете ли, ако сега трябва да се направи акредитация на всички болници, те трябва да се затворят, защото не може което и да е отделение да работи с 3,4 или 5 сестри. 5 или 6 е максимумът в момента в 90% от болниците", обясни тя.
И подчерта, че в момента се компенсира с допълнителни дежурства, които многократно надвишават позволените 150 часа. "Затова тихомълком се опитват да вкарат 300 часа (бел.ред. - извънреден труд в Колективните трудови договори, през Кодекса на труда). Защо? Да ви увеличим заплатите, чрез извънреден труд. Не искаме извънреден труд, искаме да се приберем в къщите си", категорична беше тя.
Причината не е само коронавируса, а стар проблем, подчерта друга протестираща сестра. "Проблемът е в цялата система като такава. Тя не е изградена да здравеопазва, а да краде и да търгува с вашето здраве. Това, осъзнавайки го, много от нашите колеги заминаха зад граница."
Протестиращи медицински сестри: Няма разделение, цари страх от лекари като д-р Ангелов