Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен съвет за деня, 28 декември: Ако сте над 60 години, пийте поне по 1 чаша на ден от тази напитка

28 декември 2024, 11:28 часа

Тази напитка има положителен ефект върху червата и помага на хора над 60 години за предотвратяване на остеопороза. Това споделя диетологът Елена Соломатина, коментирайки полезните свойства на кефира. Според нея напитката се усвоява добре от организма. Ферментиралият млечен продукт съдържа лакто- и бифидобактерии. Кефирът поддържа микробиома и добавя полезни бактерии към червата. Имунитетът и състоянието на нервната система до голяма степен зависят от неговото здраве, отбеляза лекарят.

Ползи от кефира за възрстните хора

В същото време „младият“ кефир, тоест произведен преди не повече от три дни, има слабително действие. „Старият“ кефир (от три дни) ще даде обратен ефект, предупреждава експертът.

Лекар: Пийте я всеки ден, тази напитка е тайната на японските столетници, здравен съвет за деня, 23 декември

„Напитката съдържа калций и витамин D, така че кефирът може да помогне на хора над 60 години за предотвратяване на фрактури на бедрената кост и остеопороза. Ще се забави разрушаването на различни тъкани“, казва диетологът.

„Възрастните хора се нуждаят от калций не само за поддържане на костната система, но и за нормалното свиване на сърдечния мускул, функционирането на сърдечно-съдовата система и предаването на нервните импулси“, допълва експертът.

Според д-р Соломатина хората над 60 години могат да пият една до две чаши кефир на ден. Можете да го консумирате не само в чист вид, но и да правите супи и смутита с банан и горски плодове на базата на напитката.

Тази напитка намалява вредата от мазните храни

Други ползи от кефира

Пробиотиците в кефира, особено лактобацилите , помагат за възстановяване и поддържане на баланса на полезните бактерии в червата. Благодарение на това кефирът и други храни, включително простите захари, се усвояват по-добре. В резултат на това в кръвта влиза по-малко глюкоза (което е добре).

Тъй като червата възстановяват нормалното функциониране при някакви аномалии - например кефирът помага еднакво ефективно при диария и запек. Проучванията при животни показват, че кефирът може да намали възпалителните реакции. Дори тези, свързани с алергии и астма.

Основно този ефект се дължи на влиянието на кефира върху микробиотата на дебелото черво.

Съвет от лекар: Пийте я всеки ден, тази напитка сваля кръвното и заздравява костите

Корейски учени са открили, че кефирът може да спре растежа на саркома (вид рак). Не са провеждани проучвания (които надеждно показват или доказват нещо) по този въпрос при хора. Но има експерименти върху мишки, които показват, че някои части на кефира ( пептиди) могат да намалят количеството холестеролни плаки в кръвоносните съдове. Ефектът се забелязва буквално след няколко седмици редовна употреба на кефирни пептиди.Кефирните пептиди са продукт от разграждането на млечен протеин в резултат на третиране с кефирни микроби.

Кефирът е богат на калций, витамин К2 и фосфор, който е важен за здрави кости и зъби. Освен това калцият от кефир се усвоява много по-добре, отколкото от млякото.

Проучванията при животни показват, че кефирът може да подобри усвояването на калций от костните клетки (а не само да увеличи количеството калций в кръвта) и да удебели костната тъкан. Нещо повече, при мишки кефирът дори "анулира" остеопорозата, която се появи след промени в хормоналните нива в резултат на менопаузата (изкуствено предизвикана). Тоест, докато консумирате кефир ( или по-скоро кефирни пептиди ), костната плътност се нормализира.

Lactobacillus kefiri, открит само в кефира, инхибира растежа на вредни бактерии като Salmonella, H. pylori и E. coli. Малко вероятно е да можете да лекувате салмонела, гастрит и хранително отравяне с кефир. Освен това полизахаридите на кефира (кефиран) имат толкова стабилен антибактериален ефект, че вече са започнали да се използват като естествен консервант за нетрайни храни.

Лекар: Тази червена напитка намалява кръвното и подуването на корема

 

Противопоказания и вреда от кефир

Гастрит с повишена киселинност и язва. Кефирът може да причини повишена стомашна киселинност. По време на екзацербации (и наистина с такива диагнози) е по-добре да изберете 1-2-дневен кефир, тъй като съдържа по-малко млечна киселина.

Непоносимост към лактоза. Кефирът съдържа лактоза, но в по-малко количество от млякото.

Алергия към млечен протеин. Хората с млечни алергии трябва да избягват консумацията на кефир. Това е абсолютно противопоказание, тъй като кефирът съдържа млечен протеин (казеин), който може да предизвика алергична реакция.

Вкусна напитка, която понижава кръвното налягане и холестерола

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес