Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен съвет за деня, 10 август: Лекар: НЕ яжте праскови, ако страдате от тези заболявания

10 август 2024, 11:36 часа

Сочните и сладки праскови са един от символите на лятото. Плодовете достигат максимална зрялост в края на юли или началото на август. Но въпреки ползите си, те не трябва да се консумират от хората с определени заболявания, според руския гастроентеролог д-р Олга Чернова. Това включва диабет и обостряне на определени стомашно-чревни заболявания.

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Кой не трябва да яде праскови?

"Плодът може да навреди на здравето на хората с диабет. Диабетиците се съветват да включват плодове в диетата си в малки дози, като задължително проверяват нивата на кръвната си захар преди и след хранене. По-добре е да се ограничите до една праскова на ден и да откажете други сладки през останалата част от деня", съветва лекарят.

Защо прасковите са считани за незаменим плод през лятото?

"Когато ядете праскови, трябва да сте наясно с риска от възможни алергии. Причинява се от отделни протеини в прасковата. Възможни са реакции както към пресни, така и към преработени плодове. Най-често се засяга само стомашно-чревния тракт. Алергията към праскови причинява парене и сърбеж в устата, подуване на устните, обриви по кожата на лицето, гърдите и коленете, диария, гадене и повръщане. Високото съдържание на плодови киселини изисква пълно въздържание от праскови по време на обостряне на стомашна язва и гастрит", споделя още д-р Чернева.

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Ядките на прасковите не се препоръчват за консумация. Съдържащата се в тях циановодородна киселина е опасна за човешкото здраве. Използването на прасковени костилки като храна може да причини тежка интоксикация, особено при деца. Признаците на отравяне включват гадене, повръщане, диария, ускорен пулс, припадък и конвулсии.

Полезни свойства на прасковата

Ценността на прасковата се крие не само във вкуса, но и във високото съдържание на витамини и микроелементи. Плодът е богат на витамин А, който е отговорен за поддържането на младостта на кожата, здравето на очите и регенерацията на тъканите.

Витамин С в състава му помага за укрепване на имунната система, производството на колаген и изглаждането на бръчките. Благодарение на съдържанието на витамин Е, прасковата е полезна за здрава коса, кожа и нокти. Витамините от група В в комбинация с магнезий подобряват мозъчната функция, облекчават тревожността и нервното напрежение. 

Плодът е полезен за възрастни хора, особено за жени. Благодарение на високото съдържание на витамин К, както и на калций и фосфор, предотвратява развитието на остеопороза. Прасковата в диетата на сърдечно болни помага за нормализиране на кръвното налягане, намаляване на риска от образуване на кръвни съсиреци и укрепване на сърдечния мускул. Това се дължи на наличието на калий в състава на плода.

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни са шампиони в борбата с лошия холестерол, здравен съвет за деня, 21 декември

Предимство на продукта са неговите антиоксидантни свойства. Лутеинът и бета-каротинът се борят със свободните радикали, поддържат здравето на клетките и забавят процеса на стареене в организма.

Сто грама от този плод съдържат най-малко 2 гр фибри. Благодарение на това функционирането на стомашно-чревния тракт се подобрява и тялото се почиства от токсини.

Пектинът в плода премахва излишните мазнини и намалява нивата на лошия холестерол. Редовната консумация на праскови намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, сенилна деменция и анемия. Плодът е полезен за хора, които често изпитват стрес, тъй като е естествен антидепресант.

Каква е разликата между праскови и нектарини?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес