Захарният диабет е сериозно заболяване. В тялото на пациентите възникват метаболитни нарушения, което води до различни здравословни проблеми. Ето защо лекарите препоръчват на диабетиците да се придържат към специална диета. Порталът The Health Site обяснява дали е възможно да се пие алкохол, ако имате диабет.
Алкохол и диабет - възможна ли е тази комбинация
Основната причина за диабета е, че тялото не произвежда достатъчно естествен инсулин. Има и излишно количество глюкоза в кръвта - гликемия. Пациентите с диабет често се ограничават до определени храни, по-специално се опитват да не пият или почти да не пият алкохолни напитки. Какви препоръки дават експертите?
Лекар: Този шоколад намалява риска от диабет с 21%
За хората с диабет е доста трудно да свикнат с нов начин на живот, защото трябва да спазват определени правила и ограничения. Трябва да се помни, че това е сериозно заболяване и ако не следвате препоръките на лекарите, можете да получите цял набор от усложнения. Ако пиете алкохол, рискът от развитие на гликемична криза се увеличава, съобщава изданието.
Алкохол и диабет тип 1
Диабет тип 1 изисква редовно инжектиране на инсулин. В този случай не захарта причинява повече вреда, а етанолът, който е част от алкохолните напитки. В първо трябва да инжектирате инсулин преди консумацията на алкохол.
"Не забравяйте, че когато настъпи тежка интоксикация, захарта рязко пада и следователно може да настъпи хипогликемична кома. Ето защо в този случай е по-добре да пиете сладки напитки, а не високоалкохолни напитки", съветва изданието.
Диетолог: Тези храни предпазват от диабет
Алкохол и диабет тип 2
При захарен диабет тип 2 пациентът може да страда от наднормено тегло. Следователно в този случай напитките с високо съдържание на захар са противопоказани. Дори ако ядете храни с ниско съдържание на въглехидрати, нивата на кръвната ви захар ще варират. Затова е по-добре да се спрете на сухо бяло или червено вино. Етанолът представлява по-малка заплаха за диабет тип 2.
Съществува и риск от преяждане за диабетици тип 2. И когато тялото получава повече калории, те започват да се складират като мастни клетки, а това повишава инсулиновата резистентност и протичането на самото заболяване.
Лекар: Това е най-евтината и най-полезната напитка при диабет и висока кръвна захар
Ефекти на алкохола върху нивата на кръвната захар
Пиенето на алкохол при диабет води до различни негативни последици:
- притокът на глюкоза в тялото се забавя - черният дроб произвежда глюкоза по-бавно и това води до повишено натоварване на черния дроб и развитие на остри патологии;
- възниква излишък от въглехидрати - заедно с алкохола в тялото навлиза голямо количество въглехидрати и това е особено опасно поради диабет тип I, когато инсулинът се въвежда в тялото чрез инжектиране (възможно е клетъчно гладуване, което рязко влошава благосъстоянието на пациента);
- отлагат се липиди - чрез концентрираните въглехидрати, съдържащи се в алкохолните напитки, мазнините бързо се отлагат в тялото;
- обостряне на хронични заболявания - общото здраве се влошава значително.
Освен това повечето диабетици приемат лекарства ежедневно, за да подобрят своето благосъстояние. Почти всички лекарства са несъвместими с алкохола.
Лекар: Тези симптоми на диабет се появяват през нощта
Въпреки всички противопоказания, експертите все още не забраняват категорично на диабетиците да пият определени видове алкохол, допълва изданието. Здравният портал припомня, че приемът на алкохолно строго трябва да се контролира дори при напълно здравите хора. Като ежедневна допустима доза се приемат следните количества, но само и единствено след предварителна консултация със специалист:
- уиски, водка, ром - не повече от 30 мл;
- винени напитки (само сухи) — не повече от 80 ml;
- бира (всякакъв вид) — до 150-200 мл;
Има и абсолютни противопоказания за пиене на алкохол при диабет. По-специално, ако човек също страда от подагра, хроничен хепатит, цироза на черния дроб, хроничен панкреатит, бъбречна недостатъчност.
Може ли да се ядат банани при диабет?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Пиенето на алкохол дори и в минимални количества е вредно дори за напълно здрав човек!