Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Сифилисът се завръща в световен мащаб

30 ноември 2021, 07:10 часа

Сифилисът вероятно ще е тема на следващата глобална пандемия, сочи мащабно изследване, публикувано в Nature Microbiology. Предаването на заразната болест е в своя пик в последните 20 години.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Изследователи от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина (LSHTM), Wellcome Sanger Institute, Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство и техните сътрудници са направили своеобразна карта на световните огнища на болестта. Идентични проби от сифилис са открити в хора от 14 държави, заразени с два щама на сифилис - SS14 и Nichols.

Сифилисът е една от най-честите полово предавани инфекции в световен мащаб, с приблизително шест милиона новозаразени всяка година. Причинен от бактерията Treponema pallidum, болестта е лесно лечима, въпреки че симптомите могат да останат скрити, преди човек за разбере, че е заразен. Болестта може и изобщо да не прояви никакви симптоми. Ако не се лекува, сифилисът може да причини сериозни дългосрочни здравословни проблеми.

Заразата със сифилис по време на бременност може да се предаде на бебето, като в световен мащаб това е втората причина за смъртност при бебетата. Сифилисът се предотвратява чрез скрининг по време на бременността, като заразата е по-често срещана в страни без такива програми за скрининг.

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

За проучването си изследователите са координирали събирането на 726 проби от сифилис от жители на 23 страни. Това включва САЩ, Западна Европа, както и страни от Централна Азия, Австралия и Африка. Пробите на заразените са били секвенирани в Института Сангер, пише БГНЕС.

Според д-р Матю Бийл, автор на изследването в Института, обяснява, че доминиращите линии на сифилис, заразяващи пациенти преди 1983 г., не са същите като тези днес. „Нашият анализ показва, че в края на 90-те години на миналия век е настъпила промяна в заразяването, най-вероятно в резултат на кризата с ХИВ/СПИН. Тревожното от гледна точка на общественото здраве е, че наличието на почти идентични проби в много страни предполага, че болестта се предава редовно в международен план. Сифилисът се завръща и е глобален."

Заболеваемостта от сифилис намалява през 80-те и 90-те години на миналия век, отчасти поради по-безопасните сексуални практики след епидемията от ХИВ/СПИН. Но през последните десетилетия сифилисът отново се е увеличил, като в някои страни увеличението е с над 300% в някои страни от 2010 г. насам. Сифилисът засяга непропорционално мъже, които правят секс с мъже в някои страни – например 90% от случаите на сифилис в Обединеното кралство през 2017 г. са били сред хора с хомосексуални наклонности.

Д-р Хелън Файфър, старши експерт от Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство, съобщава, че тенденцията е твърде тревожна. „Взривът от случаи на сифилис през последните десетилетия е изключително тревожен. Това е полово предавана инфекция, която лесно може да остане неоткрита. Увеличаването на сифилиса сред хетеросексуалните също е тревожно поради риска от вроден сифилис при децата. Всеки, който прави секс с нови или случайни партньори, трябва да използва презерватив и да се тества - вирусът може да доведе до сериозни последици за здравето на хората и здравето на техните настоящи или бъдещи сексуални партньори."

Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес